Pompeiopolis Kazıları 15 Temmuzda Başlayacak

837

pompeiopolis-kazilari-15-temmuzda-baslayacakTaşköprü ilçesinde bulunan ve Batı Karadeniz`de tek Klasik Antik şehir olan Pompeiopolis Antik Kenti`nde dördüncü kazı sezonunun 15 Temmuz`da başlayacağı öğrenildi.

Taşköprü Belediyesi`nin girişimleri sonucu 2006 yılında Bakanlar Kurulu`ndan çıkan kararla Almanya Münih Üniversitesi tarafından başlanılan kazı çalışmalarının bu yılki kazı başkanlığını da Prof. Dr. Latife Summerer yapacak.

Geçtiğimiz 3 yılda ciddi derecede bulgulara ulaştıklarını belirten kazı başkanı Prof. Dr. Latife Summerer, Pompeiopolis kazılarının bu yıl 15 Temmuz`da başlayıp, 22 Ağustos`a kadar devam edeceğini kaydetti.

Bu yılki kazı ekibinin Almanya, İsviçre, Avusturya başta olmak üzere 40 uzmandan oluşan arkeolog, mimar, restoratörlerin katılacağına değinen Summerer, geçen yıl ki bulgulara ek olarak jeofizik çalışmalarında ulaşılan antik tiyatro ve agora (Pazaryeri) kazılarının yapılacağını vurguladı.

Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan ise uzmanların ve arkeologların Efes Antik Kenti`nin ve Gaziantep Zeugma`nın bir benzeri olarak nitelendirdikleri Pompeiopolis Antik Kenti`nin uluslararası kazı ekibi tarafından 15 Temmuz`dan itibaren gün yüzüne çıkarılmaya devam edeceğini açıkladı. Belediye olarak kazılara her türlü desteği yapmaya gayret göstereceklerinin altını çizen Arslan, Pompeiopolis kazılarının boyutunun her geçen yıl ilerlediğini ve kazıların artık sponsor ihtiyacı olan uluslararası bir kazı hüviyeti kazandığına değindi.

Taşköprü Belediye Başkanı Arslan, yıllardır hayalini kurdukları kazı çalışmalarında dördüncü yıla gelindiğinden dolayı mutluluk duyduklarını söyleyerek, bunun Karadeniz Bölgesi`nin eksik pay aldığı turizm pastasından hak ettiği payı almasına da ön ayak olacağına inandığını vurguladı.

Pompeiopolis kazı çalışmalarının Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Pontus Rum, Roma ve Bizans dönemindeki medeniyet ve uygarlıklara da ışık tutması bekleniyor.

21.05.2009 Kastamonu Postası