Filyos’ta Kazılar Yeniden Başlıyor

1200

filyosta-kazilar-yeniden-basliyorÇaycuma’ya bağlı Filyos beldesinde bulunan MÖ 7. yüzyılda kurulan Karadeniz’in ”Efes”i Antik Teion Kenti’nde kazı çalışmalarını yürüten Trakya Üniversitesi ekibinin, 15 Temmuzda çalışmalara yeniden başlayacağı belirtildi. Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve 2006’da başlanan arkeolojik kazılar kapsamında bu yıl 30 kişilik ekibin görev alması planlanıyor. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Sümer Atasoy, yaptığı açıklamada, geçen yıl kazıyı müze elemanlarından bağımsız yürütebilmelerine olanak sağlayan Bakanlar Kurulu kararının 2008’in eylül ayında alındığını belirtti.

Filyos’ta 2007’deki kazılarda hamam duvarında ve bir binanın eşik taşında Roma döneminde üremeyi, bolluk ve bereketi simgeleyen kabartmalar bulduklarını söyleyen Atasoy, şöyle dedi: ”Karadeniz’de Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu ve Trabzon’da eski yerleşim alanlarının izleri kayboldu. Filyos bu açından bozulmamış ve el değmemiş tek yer konumunda. Antik tiyatroda, hamamda ve kalede kazılarımız devam edecek. Kalede tapınağın mimari parçalarını ve hamamı ortaya çıkarmaya çalışacağız. Antik kentin büyük hamam ve mezarlar dolayısıyla tedavi merkezi olduğunu da tahmin ediyoruz. Bu sezon 15 Temmuzda kazıya başlamayı hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde kente geleceğiz. Kazıda görev alacak öğrencilerin barınma sorununu çözmeye çalışıyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Filyos Belediyesi yetkilileriyle görüşeceğiz. Ona göre ekibimizi belirleyeceğiz.”

FİLYOS ANTİK KENTİ
Zonguldak’ın kuzeydoğusunda sahil kenti olan Filyos’taki antik kent, MÖ 7. yüzyılda Tios adlı bir rahibin öderliğindeki Miletos kolonisi tarafından kurulmuş. Tarih boyunca Herakleia Pontika (Ereğli) ve Amastris’in (Amasra) gölgesinde kalan kent, MÖ 70’inci yılına kadar bölgede bulunan çeşitli krallıklara bağlı varlığını sürdürmüş.Romalılar tarafından yıkılıp yağma edilen kent, daha sonra yeniden inşa edilerek Roma eyaletlerine bağlı ticaret ve balıkçı bölgesi olarak varlığına devam etmiş. Bölge sonraki dönemlerde balıkçı kasabasına dönüşmüş.

19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yabancı araştırmacılar ve seyyahlar tarafından araştırmalar yapılan antik kentte, 2006’dan itibaren başlayan kazı çalışmalarının Karadeniz ve Küçük Asya tarihiyle arkeolojisine ışık tutması planlanıyor.Bölgenin, Karadeniz Bölgesi kıyı kesiminde modern yerleşmenin altında kalmayıp günümüze kadar ulaşmayı başarmış tek antik kent olma özelliğinin arkeologlar ve eski çağ tarihçilerini cezbetmesinin turizme katkı sağlaması bekleniyor.

22.05.2009 Ereğli Demokrat