Gaziantep’te Tarihi Eser Operasyonu

1377

gaziantepte-tarihi-eser-operasyonuGaziantep’in Nizip ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan tarihi eser operasyonunda 2 metrelik bir mozaik ve bir heykel ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Nizip İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından değerlendirilen istihbarat sonucu, tarihi eser kaçakçılığı yaptıkları tespit edilen Mustafa K. ve Musa K. isimli iki kardeş takibe alındı. Şahıslar, ilçe merkezinde Konya’dan geldiği öğrenilen Hakan D. isimli alıcıyla birlikte yakalandı. İlçe Jandarma Komutanlığı’na getirilen şahısların üst aramalarında ele geçirilen CD üzerinde yapılan incelemelerde, şahısların bir heykel ve ‘Şarap Tanrısı’ adlı devasa mozaiği toprağa gömdüğü ortaya çıktı.

PAHA BİÇİLEMEZ MOZAİK, TOPRAĞA GÖMÜLÜ HALDE BULUNDU

CD görüntülerinden yola çıkarak her iki şahsı çapraz sorguya alan ekipler, eserlerin Nizip’e bağlı Dutlu köyüne yakın bir Antep fıstığı tarlasına gömüldüğünü öğrendi. Belirtilen yere giden jandarma ekipleri, gömülü vaziyette bulunan 2 metre boyunda ve yaklaşık 300 kilo ağırlığındaki heykele ve dev mozaik tablosuna el koydu.

Öte yandan İlçe Jandarma Komutanlığı’nda gözaltında bulunan iki kardeşin ağabeyleri Musa ve Ramazan K. de jandarma ekiplerine hakaret ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Şahıslar, işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi.

Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken, Gaziantep Müzesi’nden gelen arkeologlar, operasyonda ele geçirilen ‘Şarap Tanrısı’ mozaiğinin paha biçilmez olduğunu belirtti.

22.05.2009 Bursa Hakimiyet