Lahitlerden Kemik Çıktı

769

Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde, bir inşaat firmasına ait arazide bulunan ve 2’nci yüzyılda yapılan Kios Dönemi’ne ait üç ayrı lahitten insan kemikleri çıktı. Müze Müdürü Enver Sağır, lahitlerin Roma döneminde tahrip edildikten sonra tekrar kullanılmış olduğunu açıkladı.

Gemlik İlçesi Osmaniye Mahallesi Mor Sokak üzerinde bir inşaat şirketi tarafından lüks konutlar yapılması için başlatılan temel açma çalışması sırasında bulunan lahit sayısı üçe ulaştı. Açılan lahitlerin içerisinden insan kemikleri çıktı. Bursa Müze Müdürü Enver Sağır, içersinden her hangi bir tarihi kalıntı çıkmayan lahitlerin 2’inci yüzyıla ait olduğunu, ancak Roma döneminde tahrip edildikten sonra tekrar kullanılmış olabileceğini açıkladı.
İnşaat sahasındaki parsel üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirten Sağır, “Çıkartılan kemikleri koruma altına aldık. Yapacağımız çalışma tamamlanınca parseldeki inşaata izin vereceğiz” dedi. Kazı çalışmalarının yapıldığı alan dışında araştırmaların da sürdüğünü ifade eden Sağır, eldeki verilerin Kültür Bakanlığı tarafından gelecek izinle birlikte değerlendirileceğini kaydetti.

22.05.2009 Milliyet