Tarihi Kalıntılar Koruma Altına Alınacak

771

tarihi-kalintilar-koruma-altina-alinacak1Gazetemiz tarafından gündeme getirilen ‘Tarihi kalıntılar çöplüğe döndü’ haberinin ardından, Sivas Belediyesi bu eserleri çöplerden temizleyerek üzerlerini kalın camla kapatıp, koruma altına almak için harekete geçti.

Selçuklular’dan kalma Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese ile Osmanlı dönemi eserlerinden tarihi Kale Camisi ve hamam kalıntılarının olduğu bölgede Sivas Müze Müdürlüğü ve Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce 2008 yılında kazı çalışması yapılmış ve bu kazılar sonucunda Ortaçağ ve sonrasında Sivas kent kurgusunun algılanması açısından önemli veriler elde edilmişti. Alanda yapılan kazılarda seramik atölyesi, hamam külhanı, kuyu ve 3 mezar ortaya çıkarılmış ve üzerleri sacla kapatılarak geçici muhafaza altına alınmıştı.

Fakat, Sivas kent kurgusunun algılanması açısından önemli veriler sunan bu kalıntılar tam anlamıyla muhafaza altına alınmadığından ve temizlik çalışması yapılmadığından çöplüğe dönmüştü.

Yaşanan bu içler acısı durumun gazetemiz tarafından gündeme getirilmesinin ardından belediye ekipleri seramik atölyesi ve su kuyusu buluntularında temizlik çalışması yaparak camların yerleştirileceği ızgaraları tarihi kalıntılara yerleştirdiler. Seramik atölyesi ve su kuyusu buluntularının üzerlerine kapatılacak olan kalın camların siparişinin verildiği ve bir haftaya kadar Sivas’a geleceği öğrenildi. Ayrıca, belediye yetkililerinden edinilen bilgiye göre 2008 yılında yapılan arkeolojik kazıda Kale Hamamı’nın doğusunda ortaya çıkarılan su deposu, Kale Cami’nin doğusunda ortaya çıkarılan yer döşemeleri, 3 mezar ve caminin haziresi olduğu kanaatine varılan alanların Vakıflar Müdürlüğü’nün mülkiyetinde olduğu bu nedenle buraların Vakıflarca koruma altına alınması gerektiği öğrenildi.

22.05.2009 Sivas Hürdoğan