Anadolu Arkeolojisi Dünya Tarihine Yön Veriyor

1107

anadolu-arkeolojisi-dunya-tarihine-yon-veriyorKültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün, Anadolu arkeolojisinin dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen bir zenginliğe sahip olduğunu, dünya tarihine yön verdiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından ortaklaşa düzenlenen 31. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.

29 Mayıs’a kadar devam edecek sempozyuma Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Düzgün, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, yerli ve yabancı çok sayıda bilim adamı, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Şimşek, sempozyumda Türkiye’nin arkeolojik kazılar yürüten, yüzey araştırması yapan ve arkeolojik materyalleri doğa bilimlerinin yöntemleriyle inceleyen bilim adamlarının çalışma sonuçlarının anlatılacağını ifade etti.

Rektör Ardıç ise üniversite olarak arkeolojik kazılara ayrı bir önem verdiklerini söyledi.

Başkan Zeybekci de Türkiye’de ilk defa bir belediyeye antik kent sorumluluğu verildiğini, Laodikya’da belediyenin de içinde bulunduğu bir kazı çalışması başlatıldığını anlattı.

Orhan Düzgün ise Türkiye’nin kültür ve tabiat varlıkları açısından dünyada eşine ender rastlanır bir zenginliğe sahip olduğunu ifade ederek, ”Anadolu arkeolojisi, dünya tarihine yön veren bir zenginliğe sahiptir. Bu zengin miras, taşınması hayli ağır bir sorumluluk yüklemektedir. Türkiye’de 2008 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla 92 Türk ve 43 yabancı kazı, müze müdürlüklerinin başkanlığında bilim adamlarının katılımıyla 37 müze kazısı, eski eser kaçakçılığının ve tahribinin önlenmesi amacıyla acil müdahale gerektiren 110 kurtarma kazısı başlatıldı. Ayrıca kara yolu ve baraj etkileşim alanlarındaki 17 yerde de kurtarma kazısı yapıldı.” diye konuştu.

Sempozyumda kazı, yüzey araştırması, arkeometri ve müzelerde yapılan çalışmaların, dört salonda toplam 339 bildiri halinde sunulacağına dikkat çeken Düzgün, “72 Türk ve 34 yabancı bilim adamı tarafından yüzey araştırması ve bir su altı araştırması yapıldı. 2008 yılında 299 kazı ve 118 yüzey araştırması olmak üzere toplam 417 bilimsel çalışma yapılmıştır.” şeklinde konuştu. Türkiye’deki kazılarda uzun yıllar karşılaşılan finans sıkıntısının da büyük ölçüde çözümlendiğini belirten Orhan Düzgün, Maliye Bakanlığı’ndan sağlanan ek ödenekle arkeolojik kazı, yüzey araştırması ve restorasyon çalışmalarına toplam 21 milyon lira aktarıldığını, 2009’da da bu alanda çalışmalar yapıldığını anlattı.

Çeşitli sebeplerle kapalı bulunan 42 müzenin 38’inin restore edildiğini ve 40’a yakın özel müze açıldığını belirten Düzgün, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma bölge kurullarının sayısının da 20’den 34’e çıkarıldığını bildirdi.

Müzelerin büyük çoğunluğunun güvenlik ve alarm sistemleriyle donatıldığına değinen Düzgün, denetim ve güvenlik sistemleriyle 2005’te 800 olan kaçak kazı sayısının 2008’de 200’ün altına düştüğünü, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde bin 532 tarihi eserin iadesinin sağlandığını, bu sempozyumun 32.’sinin de 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da yapılacağını ifade etti.

Vali Erkmen ise Türkiye’nin önemli tarihî değerlere sahip olduğunu, uygarlıklara ev sahipliği yapan Denizli’yi de yılda 2 milyon turistin ziyaret ettiğini kaydetti.

25.05.2009 haberler.com