Kapadokya’da Bizans’ın Yargılama Merkezi Bulundu

896

kapadokyada-bizansin-yargilama-merkezi-bulunduTürkiye’nin önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya bölgesinde, Bizanslılar dönemindeki ana idari yargılama merkezi bulundu.

Ürgüp’e bağlı Ortahisar beldesinde Asarkaya mevkiinde bulunan Andezit türü taştan yapılı, oldukça iyi korunabilen bir düzeyde olduğu ve bölgenin yargılama merkezi olarak kulanıldığı iddia edildi. Yapılar arasında mahkeme sonrasında kişilerin tutulduğu bir zindanın da bulunduğu belirtildi.

Kapadokya bölgesinin ilk profesyonel turist rehberlerinden ve Kapadokya Kültür-Tarih araştırmacısı Ali Kaptan, Ortahisar beldesinin Asarkaya mevkiinde 10. yüzyılda yapıldığı bilinen yargılama merkezinin 4 sütun üzerine oturtulan oldukça yüksek bir alanda bulunduğunu söyledi.

Günümüzde adliye binası olarak da isimlendirilen bu yapının oldukça sert bir yapı taşı olan Andezit’ten yapıldığını belirten Kaptan tarihi yapı ile ilgili şunları söyledi:

“Kapadokya bölgesindeki Bizans dönemi yapılar dini ve konut yapıları tamamen tüf yapı olarak bilinmektedir. Ancak bu alandaki yargılama merkezinin dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı oldukça korunaklı bir konumda bulunan Andezit taşından yapıldığını görmekteyiz. Yargılama merkezinde sanık ve onları sorgulayan mahkeme heyeti için farklı yerler de var. Yargılama öncesinde suç işleyen zanlıların sorguya çekildiği oldukça geniş bir oda, yine aynı merkez içerisinde yer almaktadır. Burada duvara oyulu bulunan bazı oyuklar ise zanlı veya zanlıların burada duvara demirlendiği izlemini uyandırıyor. Yargılaması tamamlanan kişilerin cezalarını çekmeleri için de bir zindan, hemen bu merkezin altında yer almaktadır. Yaklaşık 25 metrelik bir yüksekliğe sahip zindanda sadece üst noktada oldukça büyük bir gözetleme deliği yer almaktadır. Buradan da zindana atılan suçluların bu gözetleme deliğinden izlendiği sonucu ortaya çıkıyor. Diğer yanda Yargılama merkezinde nöbetçilere ait olduğunu tahmin ettiğimiz yatakhane ve mutfak da bu alanda yer almaktadır. Ayrıca yargılama merkezine kadar olan alanın çevresinin de oldukça iyi korunduğunu, merkeze çıkıştaki bir dizi küçük mağara tipli nöbet birimlerinin varlığından rahatça anlamaktayız.”

26.05.2009 TIMETURK