Define Merakı Cezaevi’nde Bitti

1043

define-meraki-cezaevi-bittiİznik ilçesinde kendi tarlasında lahit bulup içini açan 2 kişi tutuklandı. Arkeologlar, mezarın MS 2. yüzyıl Roma dönemine ait olduğunu açıkladı. Düz ve kabartmasız sade işlenmiş lahdin ilk defa açılmadığı, daha önce de define avcılarınca talan edildiği belirlendi.

İznik’te şehir mezarlığında Eşref Baba Türbesi civarındaki tarlasında çalışırken lahit mezar bulan Fuat Ö. (20), çevresine barikat kurarak içinde çalışmaya başladı. Şahsın durumdan kimsenin haberdar olmaması için yaptığı barikat çevrede bulunan vatandaşların şüphesini çekti. Kimliği açıklanmayan bir kişi, polisi arayarak olay hakkında ihbarda bulundu. Bunun üzerine harekete geçen polis, Fuat Ö. ve arkadaşı Ferdi B.’yi(20) suçüstü yakalayarak gözaltına aldı. Zanlılar, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Lahdin ortaya çıkması üzerine olay yerine giden İznik Müzesi’ne bağlı arkeolog ekibi, mezarın MS 2. yüzyıl Roma dönemine ait olduğunu açıkladı. Ekipler, düz ve kabartmasız sade işlenmiş lahdin ilk defa açılmadığını, daha önce de hırsızlık amacıyla açıldığını tespit etti.

29.05.2009 gundem16.com