Zincirlihöyük’te Kazılar 11 Temmuz’da Başlayacak

786

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde bulunan Zincirlihöyük’te, bu yılki kazı çalışmasına 11 Temmuz’da başlanacağı bildirildi.

Kazı başkanı ve Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davit Scholen, İslahiye Kaymakam Vekili Emrah Yılmaz’ı ziyaret ederek, höyükte bu sene yapacakları çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

”11 Temmuz’da başlayacağımız kazı çalışmalarımızı 22 Ağustos’ta tamamlayacağız” diyen Scholen, verdikleri destekler dolayısıyla Yılmaz’a teşekkür etti.

Davit Scholen, Zincirlihöyük’te 2006 yılından bu yana arkeolojik kazı yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

”Biz höyükteki tarihi dokuya zarar vermemek için çok titiz bir çalışma yürütüyoruz. Amacımız, Zincirlihöyük’teki tarihi ve kültürel eserleri, onlara bir zarar vermeden gün ışığına çıkarmak. Bu yıl 6 hafta sürecek bir çalışma yapacağız.

2007 yılında 5 haftalık bir çalışmayla höyük üzerine kurulu tarihi kent duvarının bir kısmı olan yaklaşık 45 metresini ortaya çıkarmıştık. 2008 yılında bu çalışmamızı sürdürdük. Bu yıl özellikle duvarın bulunduğu tarihi şehrin içinde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.”

Scholen, bu yılki kazılarda, M.Ö. 700’lü yıllardan kalma ev, saray kalıntılarına ulaşacaklarına inandığını vurguladı.

Zincirlihöyük’ün M.Ö. 1000-3000 yılları arasında önemli bir yerleşim merkezi olduğunu bildiklerini ifade eden Davit Scholen, kentin Hititler, Aramiler ve Asurlulara ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

30.05.2009 Gaziantep Güncel