Side Müzesi 9 Bin 688 Sikkenin Konservasyonuna Başladı

755

side-muzesi-9-bin-688-sikkenin-konservasyonunaSide Müzesi Müdürlüğü, 2 yıl içinde 9 bin 688 metal sikke konservasyonu (metal tarihi eserlerin onarımı) yapılacağını bildirdi.

Side Müzesi, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sikkelerin konservasyon çalışmalarına başladı.

Müze Müdürü Güner Kozdere, 2 yıl içinde 9 bin 688 sikkenin temizleme çalışmasını restoratör Beyzade Yaycıoğlu’nun yapacağını belirtti.

Müzelerinde120 heykel onarımı ve 500 konservasyonu yapmalarından ötürü Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onur plaketi aldıklarını hatırlatan Kozdere, metal para konservasyonun dışında sergiledikleri Roma arslanlarının ikincisinin restorasyonuna da başlayacaklarını söyledi.

Kozdere, “Sikke onarımına başladık. 2 yıl gibi kısa sürede 9 bin 688 değişik dönemlere ait metal parayı onararak Türkiye’de bir rekora imza atmak istiyoruz. Çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.” dedi.

Side Heykel Restorasyon Laboratuarı’nda Niğde, Yalvaç ve Serik MYO’dan staj için öğrenci geldiğini ifade eden restoratör Beyzade Yaycıoğlu ise, öğrenci sayısı artması halinde sikke konservasyonun 2 yıldan daha kısa sürede de tamamlanabileceğini kaydetti.

Yaycıoğlu, heykel restorasyonu ve metal para onarımını Alman heykeltıraş Dietmar Frieze’den öğrendiğini dile getirdi.

31.05.2009 haberler.com