Bu Plana İtirazı Olanlar Acele Etsin

718

bu-plana-itirazi-olanlar-acele-etsin1Bodrum’un kuzeyinin turizm bölgesi ilan edilerek kontrolünün yerel yönetimden Ankara’ya kaydırılmasının yankıları sürerken Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Muğla, Denizli ve Aydın illerini kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı Muğla’da askıya çıktı. Lagina Antik Kenti’nin çevre planında yer almaması şaşırttı.

Bölgedeki tüm sivil toplum örgütlerini bir araya gelerek planla ilgili itirazlarını duyurmaya çağıran Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan “Planın ilk hedefinde Bodrum yarımadasının kuzey ve doğu alanına 1500- 2 bin yataklı turistik tesislerin yapılması var. Yatağan’daki 2 bin 500 yıllık antik Lagina Kenti bölgesi planda arkeolojik sit alanı olarak gösterilmemiştir. Gösterirseniz buraya ikinci termik santral oturtma olanağı kalmayacak. Bu yüzden mi tarihi miras görmezden gelinmiştir?” dedi.

Bodrumlu ayakta
Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü beldelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ‘turizm merkezi’ ilan edilmesine isyan eden 45 sivil toplum örgütü de bugün Bodrum’da ‘Tarihe ve doğaya dokunma, yağmaya, talana son’ eylemi düzenleyecek.

05.06.2009 Radikal