Myra ve Andriake Liman Kazısı Konserle Başlayacak

972

myra-ve-andriake-liman-kazisi-konserle-baslayacakDemre ilçesinde bulunan Likya Uygarlığı’nın önemli kentlerinden Myra Antik Kenti ve Andriake Liman Kenti’ndeki kazılar 28 Haziranda başlayacak.

Kazı Başkanı, Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nevzat Çevik, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytaç Manizade, Antalya Opera ve Balesi’nden Cumhur Tandoğan ve Zekiye Şimşek ile Myra Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

Prof. Dr. Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Myra Antik Kenti ve Andriake Liman Kenti’nde kazıların 28 Haziranda konserle başlayacağını bildirdi. Myra Antik Kenti’nde düzenlenecek konsere, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da katılacağını belirten Çevik, kazılara ilk kazmayı Bakan Günay’ın vuracağını söyledi.

Çevik, şöyle konuştu:
”Demreliler ve konuklar, 2000 yıl sonra verilecek konserle, Myra Antik Tiyatrosu’nun dirilişine tanık olacaklar. Başlayacak kazılarda binlerce yıldır yeraltında kalan Likya tarihi gün ışığına çıkacak. Kazılarda ilk kazmayı Bakan Ertuğrul Günay’ın vuracak olması, bu kazıya verdiği önemi gösteriyor. Açılış günü, tören öncesinden başlayarak yerli ve yabancı konuklara Myra Antik Kenti’ne giriş ücretsiz olacak. Konser de ücretsiz izlenebilecek.”

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytaç Manizade de, kazıların başlaması dolayısıyla verilecek konserde 35 sanatçının görev alacağını belirtti.

Demre’ye özgü özel bir müzikal hazırladıklarını vurgulayan Manizade, ”Operayı, Demrelilerle tanıştırmak istiyoruz. Onları sıkmadan güzel bir konser vereceğiz” dedi.

07.06.2009 Kemer Gözcü