Germenika Kurtarılmayı Bekliyor

1042

germenika-kurtarilmayi-bekliyorKahramanmaraş’ta halkın Karamaraş diye andığı, Dulkadiroğulları Mahallesi’nde bir evin altında bulunan mozaikler, Maraş’ın tarihine ışık tuttuğu gibi, geleceğinde de yeni bir kilometre taşı olabilir. Maraş’ın Roma dönemine ait Germenika kenti bu mahallenin altında. 2007’de mahallede bir evin tabanında yapılan kaçak kazı sonucu bulunan ve tam kaçakçılara satılmak üzereyken el konulan mozaikler ise Zeugma ve Efes Yamaçevler’deki mozayiklerle eşzamanlı ve çok kaliteli. Bulunan parçalar seller ve depremlere rağmen tıpkı yapıldıkları günkü gibi duruyor. Maraş’ı kültür turizmininin önemli destinasyonlarından biri yapabilecek Germenika’nın ve mozayiklerinin ortaya çıkarılması için ilk adımlar atılmış, ancak kurtarma kazısı için ödenek gerekiyor.

Kahramanmaraş Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy’un verdiği bilgilere göre bir yamaç üzerine kurulmuş olan Germenika, Roma döneminde zenginlerin; tüccarların, çiftçilerin ve generallerin oturduğu bir yermiş. Teras villalardan oluşan Germenika’da kaçak kazı sonucu ortaya çıkan mozayiğin 15-20 odalı bir çiftlik evine ait olduğu sanılıyor. Yunan mitolojisinden esinlenilmiş av sahneleri, geyik ve kuş gibi hayvan tasvirleriyle bezeli mozayik, evin cok küçük bir parçasına ait. Desenler toprak altında uzanıp gidiyor. Geri kalanı kalanı ortaya çıkarmak için de ne yazık ki daha katedilmesi gereken çok yol var.

Mahallede tabanında mozayik bulunan 4 evin 3’ü Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescil edilmiş, biri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kamulaştırılmış. Diğer üç ev kamulaştırılmayı bekliyor. Mozayik bulunan evler geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından da ziyaret edilmiş. Kurtarma kazısına başlamak için diğer evlerinde kamulaştırılması, bürokratik işlemlerin hızlandırılıp, bakanlık ya da Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin ödenek çıkartması, Maraş’lı bir işadamının sponsor olması bekleniyor.

Germenika’nın kurtarılması için acele etmek gerekiyor. Çünkü buranın altından, Karamaraş’ı (Dulkadiroglu Mahallesi) yerle bir eden fay hattı geçiyor. Fayın ne zaman harekete geçeceği bilinmediği için hem üstünde oturanlar, hem de altında kalanlar için zaman önemli. Taban suları ise mozayiklere zarar veriyor. Parça parça dökülmelerine yol açıyor.

09.06.2009 Star Gündem