Sagalassos Kazısı Temmuz’da Başlıyor

715

sagalassos-kazisi-temmuzda-basliyorAğlasun ilçesinde, 1990 yılında kurtarma çalışmaları başlanan Sagalassos Antik Kenti’nde yeni dönem kazı çalışmaları Temmuz ayında başlayacak.

Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez 1700’lü yıllarda tespit edilen, 19 yıldır kazı çalışması sürdürülen kentteki çalışmalar için Belçika’dan 10 kişilik restorasyon ekibinin 15 Haziran’da bölgeye geleceğini, 150 kişiden oluşan asıl kazı ekibinin ise Türkiye’ye Temmuz ayının başında giriş yapacağını söyledi.

Her yıl olduğu gibi yine yaklaşık yedi hafta sürmesi beklenen kazılar için ilçeden de 100’e yakın kişinin çalıştırılacağını ifade eden Ekinci, şu bilgileri verdi:

“Doğu batı yönünde 2,5 kilometre, kuzey güney yönünde ise 1,5 kilometre uzunluğundaki antik kentte kazılar 19 yıldır Belçikalı uzmanlar tarafından yapılıyor. Belçika Kraliyet ailesi başta olmak üzere birçok Belçikalı firma tarafından da desteklenen kazıların bu yılki bölümünde çıkacak eserlerle ilgili heyecan içindeyiz”

Helenistik çeşme, kütüphane gibi yapıların restorasyonunun tamamladığını hatırlatan Ekinci, Antoninler Çeşmesi, Heroon yapısı gibi alanlarda restorasyon çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Apollo Klarios Tapınağı, Antonin Pius Tapınağı, Dorik Tapınak, aşağı ve yukarı Agora, Tiyatro, Hamamlar ve kütüphanenin bulunduğu antik kentteki çalışmalarda

çıkan eserlerden bazılarının şu an depoda bekletildiğini aktaran Ekinci, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan büyük bir proje sayesinde, depodaki birçok eser, sergilenmeye açılacak” dedi.

Burdur Müzesi arkeologlarından Jülide Kayahan da, Sagalassos’taki çalışmaların Türkiye’de ilk ona gireceğini iddia etti. Yapılan çalışmalarla kentin dörtte birinden daha az bölümünün çıkartıldığını anlatan Kayahan,bu yılki kazıları heyecanla beklediklerini ifade etti.

13.06.2009 CNN TURK