Karkamış Mayınları Temizleniyor

743

karkamis-mayinlari-temizleniyorSuriye sınırı boyunca yer alan mayınların nasıl temizleneceği henüz netleşmezken Karkamış bölgesinde mayınların temizlenmesi için 24 Temmuz’da ihale yapılacak. Mayınların temizlenmesinin ardından Karkamış Antik Kenti’nde kazı başlayacak.

Karkamış Antik Kenti’nin bulunduğu 600 dönümlük arazi mayınlardan temizlenecek. Genelkurmay’ın izin vermesinin ardından yapılan çalışmalar ihale aşamasına geldi.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü mayınların temizlenmesi için 1 milyon TL ödenek aldı. Mayın temizleme işlemlerinin 2 yıl sürmesi beklenirken işlemin bitmesinin ardından Karkamış Antik Kenti de gün ışığına çıkarılacak. Vali Süleyman Kamçı, Karkamış harabelerinin Gaziantep turizmine önemli bir katkı ağlayacağını söyledi. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise harabelerin tam olarak ortaya çıkmasıyla birlikte Zeugma’dan daha fazla ilgi göreceğini söyledi.

TEMİZLEME ÇALIŞMALARI 2 YIL SÜRECEK

Vali Kamçı “Antik Çağ’da Doğu’nun önemli şehirlerinden biri olan Karkamış Antik Kenti’nin ortaya çıkarılması için 600 dönümlük mayınlı arazinin temizlenmesi gerekiyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 24 Temmuz tarihinde ihale yapılacak. Mayınları yılda temizleyerek bölgeyi kazı çalışmasına hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Daha sonra bilim adamları bu alanda inceleme yapabilecek. Bu alanın temizlenmesinin ardından turizme katkısının büyük olmasını bekliyoruz” dedi.

KAZI ÇALIŞMALARI 60 YIL SÜREBİLİR

Karkamış Antik Kenti’nin ortaya çıkarılması ile bu alanın Zeugma’dan daha önemli olacağını belirten Ak Parti Milletvekili Mehmet Erdoğan, “24 Temmuz’da ihaleye çıkacak bu alanın mayınlardan temizlenmesinin ardından harabeler ortaya çıkarılacak. Kazıların 60 yıl sürmesi bekleniyor. Böylelikle Gaziantep’e i farklı bir turizm değeri kazandırılmış olacak” dedi.

Öte yandan Suriye sınırında yer alan 17 bin hektar mayınlı arazinin temizlenme işleminin İsrail şirketine verilmeyeceğini söyleyen Erdoğan, mayınların temizlenmesi ile bu alanda organik tarımın yapılabileceğini sözlerine ekledi.

KARKAMIŞ HARABELERİ

Gaziantep’in Karkamış ilçesi yakınında, Fırat Nehri’nin batı kıyısında, Türkiye-Suriye sınır hattı üzerinde, Yakındoğu Arkeolojisi’nin en önemli yerleşimlerinden birisi olan Karkamış antik kenti yer alıyor.

Kent; MÖ II. bin yılda, Anadolu’dan, Mezopotamya’ya ve Mısır’a uzanan yolların önemli bir kavşak noktasında bulunuyor. Hitit İmparatorluğu’nun MÖ XII. yüzyıl başlarında yıkılmasından sonra kent, yeni kurulan çok sayıdaki Geç Hitit Krallıkları’ndan birinin merkezi oldu. Asur Kralı Acurnasirpal II’nin Suriye Seferi (MÖ 876-866) sırasında, haraca bağlanan Karkamış, MÖ 717’de Asur Kralı Sargon II tarafından yıkılarak, Asur topraklarına katıldı.

Yapılan kazılardan kentin Neolitik Dönem’den beri iskan gördüğü anlaşılmaktadır. Gılgamış Destanı, geç Hitit döneminde Karkamış şehrinin ortostatlarında tasvir edilmiştir. Buradan elde edilen ”Karkamış kabartmaları” günümüzde Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

13.06.2009 Telgaf