Höyük Üzerindeki Ev Sahiplerinin Yıkım İsyanı

766

Adana’da Tepebağ Höyüğü üzerine kurulu olan tarihi Tepebağ Mahallesi’nde 69 ev için alınan yıkım kararını protesto eden mahalle sakinleri, “Bizi canlı canlı mezara gömüyorsunuz” diyerek tabut taşıyıp eylem yaptı.

Mahallede en yenisi 35 yıldır oturan 69 ev sahibine geçen ay, Adana Valiliği’nden, sit alanı üzerine ev yaptıkları ve bu evlere yıkım kararı çıktığı ve 15 Haziran’a kadar boşaltmaları istendi. Valiliğe itiraz eden mahalle sakinlerine, höyük üzerine ev yaptıkları gerekçesi ile yıkım kararı çıktığı bildirilerek, verilen sürenin bir ay uzatıldığı tebliğ edildi.

Bugün verilen kararın değiştirilmesini yada yıkım kararı çıkan evlerin sahiplerine yeni ev tahsis edilmesini isteyen yaklaşık yüz kişi, hazırladıkları tabut ve üzerlerine sardıkları kefenle Tepebağ Mahalle Muhtarlığı’ndan, İnönü parkına yürüdü. Burada açıklama yapan ev sahipleri, verilen kararın evlerde oturan 300 kişiyi canlı canlı mezara gömmek olduğunu söyledi.

Evinde 65 yıldır oturduğunu söyleyen 78 yaşındaki Şadiye Gökoğlu, çıkarılırsa gideceği bir yer olmadığını söyledi. Kendisinin yıkım kararı çıkan evinde büyüdüğünü, bütün çocuklarının da bu evde doğduğunu belirten Gökoğlu, “Ben kalp ve şeker hastasıyım. benim belli bir gelirim yok. Beni evden çıkarmaları ölümüm demek” diye konuştu.

Mahalle sakini 53 yaşındaki Muhittin Günçağ ise evini kesinlikle terk etmeyeceğini söyledi. Evinden çıkarsa ailesi ile ortada kalacağını belirten Günçağ, “Bizi çıkarmaları için ya ev vermeliler, ya da bir ev alacak kadar para. Bunun dışında evimi ben 45 sene önce kendim yapmışım. Şimdi çıkarmak istiyorlar” dedi. İnönü Parkı’nda eylemlerini bir süre devam ettiren ev sahipleri daha sonra ayrıldı.

15.06.2009 Milliyet