Rhodiapolis Antik Kenti Kazı Başkanı Değişti

843

rhodiapolis-antik-kenti-kazi-baskani-degistiAkdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölümünden Yard. Doç. Dr. Kızgut, Antalya’nın Kumlucu ilçesindeki Rhodiapolis Antik kenti kazı başkanlığını, üç yıldır bu görevi yapan Prof. Dr. Nevzat Çevik’ten devraldı.

Rhodiapolis Antik Kenti’ndeki amfi tiyatroda düzenlenen törene, Kumluca Kaymakamı Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, AÜ Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Nevzat Çevik, Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut, Bakanlık temsilcisi Erdal Yiğit, daire amirleri, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Kumluca Kaymakamı Salih Işık, Rhodiapolis antik kenti kazı çalışmalarının 2006 yılında başladığını belirterek, ”Bugün burada gördüğüm güzel manzara, kazı çalışmalarının kısa sürede çok başarılı şekilde yürütüldüğünün en büyük göstergesidir” dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da Rhodiapolis antik kentinin varlığı ve kazı çalışmalarının başlamasıyla, Kumluca’nın turizmden de pay almaya başlayacağını söyledi.

Çetinkaya, Rhodiapolis antik kenti kazılarının, büyük beklentilerin olduğu ve tarihi ortaya koyacak güzel bir çalışma olduğuna işaret ederek, ”Kazıda görev yapan ekibin özverili çalışmaları neticesinde emsalleri içerisinde farklılık ortaya koyan bir antik kazı çalışması yaşadık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut da 2006 yılından bu yana devam edilen kazılarda büyük başarı elde edildiğini, kendisi ve kazı ekibinin bundan sonra bu başarıyı çoğaltmak için çalışacaklarını bildirdi. Kızgut, antik kentte bu yılki kazı çalışmaların tapınak, amfi tiyatro ve hamam bölgesinde yürütüleceğinin ifade etti.

Prof. Dr. Nevzat Çevik de Rhodiapolis antik kenti kazı çalışmalarının tüm dünyadaki arkeoloji camiası tarafından çok iyi bilindiğini ve burada yürütülen çalışmalardaki başarının takdir edildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Rhodiapolis antik kenti kazı çalışmaları başkanlığını yürüten Çevik’e başarılı çalışmalarından dolayı plaket verdi.

Kazı heyeti başkanlığı devir tesliminde de Çevik, 2006 yılında antik kentte ilk kazı çalışmasının başlatıldığı kazmayı, kazı heyeti başkanlığını yürütecek Kızgıt’a teslim etti.

-RHODIAPOLIS ANTİK KENTİ-

Antalya’nın Kumluca ilçesinin 2,5 kilometre kuzeyinde tepe üzerinde ve eteklerinde kurulu şehirde kazılar, 2006 yılında, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığındaki bir ekip tarafından başlatıldı. İsminden dolayı Rodos kolonizasyon dönemi kuruluşu olduğu kabul edilen şehir ile ilgili daha önce de var olduğuna dair bilgiler bulunuyor. 1892’de ilk kez Avusturyalı bilim adamlarınca keşfedilen kentin en ünlü siması, 2. yüzyılda da yaşamış ve tüm Likya kentlerine yardım etmiş en ünlü yardımsever Opramoas’tır.

Şehirde, tiyatro, hamam, Opramoas anıtı, kilise, nekropoller ve çok sayıda su sarnıcı bulunuyor. Nevzat Çevik tarafından sürdürülen kazılarda agora ve stoa, tiyatro, doğu parados açılmış, sahne binası tamamlanmış, toplantı salonu açılmış, yuvarlak tapınak alanının bir kısmı açılmış, antik kentin güney yapısındaki çalışmalar tamamlanmıştı. Kazılarda 60’tan fazla da sikke bulunmuş, bunlar arasında 13. yüzyılda beylikler döneminden Hamitoğulları’na ait İslami ve gümüş bir sikke de ortaya çıkartılmıştı.

15.06.2009 haberantalya.com