Side’de Müzede Sergilenen Eserlerin 5 Dilde Tanıtımı Yapılıyor

1197

side-de-muzede-sergilenen-eserlerin-5-dilde-1694254Antalya Side Müze Müdürlüğü, bahçe tasarımı ve tarihi eser teşhir dizaynıyla sergilenen eserleri görmeye gelen turistler tarafından tam puan alıyor. Sezon öncesi kültür, sanat, tarih, güzel sanatlar ve arkeoloji turizminin yaygınlaşması için sergilenen eserlerin 5 dilde tanıtımı yapılıyor.

Side Müze Müdürü Güner Kozdere, müzede toplam 12 bin 968 tarihi eser sergilediklerini söyledi. Müze bahçesinde yaptıkları çevre ve teşhir düzenlemesiyle birlikte toplu turist ziyaretlerinin arttığını belirten Kozdere, hayata geçirdikleri çalışma ile Side Antik Kent’in kültür ve doğal varlıklarını dünya gündemine taşımak istediklerini ifade etti. Müzede heykel restorasyonu ve sikke konservasyonunun aralıksız sürdüğünü belirten Kozdere, Side Müzesi Heykel Onarım ve Restorasyon Laboratuarı’nın yeni kuşak restoratörler yetişmesi için okul görevi göreceğini kaydetti.

Kozdere, “Side Müzesi bahçesinde yaptığımız düzenleme çalışmasıyla birlikte turistler tarihi eserleri daha rahat görme imkanı buldu. Yaptığımız modern yollarla turistler küçük çocuklarıyla eserlerin yanına yaklaşabiliyor. Side Antik Kent adeta açık hava müze konumunda. Dünyada böyle kültür, tarih, tabiat ve arkeolojik zenginliği bulunan başka tarihi şehir yok. Side Antik Kent içinde eskiyen levhaları yeniden elden geçiriyoruz. Yapacağımız modern levhalarla turistler tarihi şehir hakkında istediği bilgiye rahat ulaşacak. 120 heykelde yaptığımız onarım çalışmasıyla tarihi eserlerin ömürleri uzadı. Tarihi eserlerin nemden zarar görmemesi için inşaat demirlerini çıkartarak, krom çelik yaptık. Sergilediğimiz tarihi eserlerin zarar ve tahribat görmemesi için müze içinde flaşlı fotoğraf çekimi yaptırmıyoruz.” diye konuştu.

Müzeye koydukları ziyaretçi defterindeki yerli ve yabancı turistlerin yazdığı görüşleri anında Türkçeye tercüme ederek dikkate aldıklarını belirten Kozdere, bölgede Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eserlerin yanı sıra Anadolu Beylikleri (kitabeler) ve Anadolu Selçuklu Devleti (Sırtköy Alaaddin Keykubat’ın yaptırdığı Tolhan) tarihi eserleri ayrı bir bölmede sergilediklerini söyledi. Side Antik Kent’te tüm eserlerin gün yüzüne çıkmamasında en önemli etkenin bazı yerlerin özel mülkiyet alanı olmasından kaynaklandığını belirten Kozdere, kazı çalışmalarını bundan sonra Anadolu Üniversitesi’nin yapacağını ifade etti.

Kozdere, müzelerinde bulunan 12 bin 968 tarihi eserin 3 bin 313’ünün arkeolojik, 9 bin 655’nin ise değişik medeniyetlere ait sikkeler olduğunu kaydetti. Kozdere, müzelerini 2007 yılında 97 bin 514, geçen yıl ise 107 bin 269 yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini, bu yıl çevre düzenlemesiyle birlikte bu rakamın yüksek seviyeye çıkacağını tahmin ettiğini söyledi.

Öte yandan, müzedeki heykellerin onarımını yapan Alman heykeltıraş Dietmar Frieze (81), tarihi eserlerin genel tanıtımı için müze önüne tanıtıcı levha konulması gerektiğini söyledi. Başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri müzelerinde flaşlı fotoğraf çekiminin yasak olduğunu belirten Frieze, müzeyi ziyaret eden her kişiye tarihi eserlerinin 5 değişik dilde anlatımı için kulaklık verildiğini ifade etti. Frieze, eserlere elle dokunmanın kesinlikle yasak olduğunu kaydetti.

14.06.2009 haberler.com