Kazı Sırasında Tarihi Mekan Ortaya Çıktı

769

Tokat’ın Turhal ilçesinde kazı yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan kişilerin yakalandığı yerde ortaya çıkan MÖ 2-6’ncı yüzyıllara ait zemini mozaikle kaplı mekanlar ve mezarlığın araştırılması için çalışma yapılacağı bildirildi.

Tokat Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Turhal ilçesine bağlı Gümüştop köyünde define kazısı sonucu ortaya çıkan tarihi mekanın koruma altında olduğunu, burada gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Müze müdürlüğü ekiplerinin bu alanda ilk incelemeleri yaptıklarını ifade eden Akyüz, ilk incelemenin sonucuna göre, bulunan yerin MÖ 2 ve 6’ncı yüzyıllar arasına ait olduğu belirlenen zemini mozaikle kaplı mekanlar ve mezarlık yerleri olduğunu söyledi.

Bu alanın belirlenmesi üzerine müze müdürlüğünün gözetiminde çalışmalar yaptıklarını belirten Akyüz, şunları kaydetti:

”Bakanlığa bu yerde kazı çalışması yapılması için yazı yazdık. Oradan çıkacak ödenek ve izne göre kazı çalışması yapılacak. Yazışmaların ardından bu bölgede yüzey kazı çalışmaları başlatılacak. Müze müdürümüz bu konuda çok titiz davranıyor. Tokat’ın neresini kazsak tarihi bir dokuyla karşılaşıyoruz. Bu konuda zengin kültüre sahip bir iliz. Özellikle Bizans ve öncesi dönemlere ait pek çok eser bulundu. Bundan sonra da çıkacaktır. Hassas davranıyoruz. Bunları koruyup gün yüzüne çıkarıp bu zenginlikleri tüm insanlığın hizmetine sunmak için gayret sarf ediyoruz. Burada da ne olduğunu bilmek için yüzey kazı çalışmaları en kısa sürede başlayacak.”

Tokat’ın Turhal ilçesi Karşılar Mahallesi’nde izinsiz kazı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 3 kişinin yakalandığı yerde yapılan incelemede, MÖ 2-6’ncı yüzyıllara ait olduğu belirlenen zemini mozaikle kaplı mekanlar ve mezarlık bulunmuştu.

18.06.2009 Zaman