Taşlıgeçit Höyüğü’nde İlk Baraj Kazısı Başlıyor

1466

tasligecit-hoyugu’nde-ilk-baraj-kazisi-basliyorGaziantep’in İslahiye ilçesi sınırlarında bulunan Tahtaköprü Barajı Ağalarobası Köyü civarında bulunan Taşlıgeçit Höyüğünde, Gaziantep Müze Müdürlüğü başkanlığında İtalya Bologna Üniversitesi işbirliğiyle ilk baraj kazısı yapılacak.

Kazı çalışmalarını finanse eden Bologna Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nicola Marchetti, Taşlıgeçit Höyüğünün, orta tunç dönemi MÖ 1600-2000 yıllarına ait olduğunu söyledi.

Daha önce de Tilmenhöyük kazılarını yaptığını anlatan Marchetti, iki höyükte bulunan eserler arasında büyük bir bağ bulunduğunu belirtti.

Burada araştırma ve koruma amacıyla yapacakları çalışmanın 60 gün süreceğini ifade eden Marchetti, ”Gaziantep Müze Müdürlüğümüz Başkanlığı’nda yapılacak kazı çalışmaları için altyapıyı oluşturup çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

Bunun bir baraj kazı çalışması olduğunu ifade eden Marchetti, şöyle konuştu: ”Aslında, bu bir baraj kazı çalışması, yerleşme her yıl Tahtaköprü Gölü tarafından erozyona maruz kaldığı için acil araştırma ve koruma gerektiriyor. 2010 sonbaharında yerleşmede bölgenin turistik gelişimine de katkıda bulunacak yeni bir arkeoloji parkı gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ancak, yerleşme yakınına uzanan yolun, kötü durumda olması, 2009 yılı çalışmamızı sıkıntıya sokabilir, bu nedenle her gün yerleşmeye ulaşımda güçlük yaşanabilir. Bu nedenle 4 kilometrelik yolun yapılması amacıyla Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı’ya durum iletildi. Yol yapıldığında ulaşım daha rahat ve kolay olacaktır. Ulaşım sorununun çözülmesi durumunda 1 Eylül-31 Ekim tarihlerinde kazı çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.”

18.06.2009 Gaziantep Güncel