Avusturya Neyi Varsa Efes’e Harcamış

822

avusturya-neyi-varsa-efese-harcamisEfes antik kentinde incelemelerde bulunan Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Hahn’a göre Avusturya sınırları dışında en fazla kaynağı nereye aktarmış?

Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Johannes Hahn, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından kazı çalışmaları sürdürülen Efes Antik Kenti’nde incelemede bulundu.

Arkeoloji Enstitüsü Başkanı ve Efes Kazıları Başkanı Prof. Johannes Koder ve Başkan Yardımcısı Dr. Sabine Ladstatter ile antik kentteki kazı alanlarını gezen Bakan Hahn, Yamaç Evler’deki restorasyon çalışması hakkında bilgi aldı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Hahn, Efes Antik Kenti kazılarının Avusturya’nın sınırları dışında en fazla kaynak aktardığı bilimsel proje olduğunu, çalışmaların geldiği aşama hakkında yerinde bilgi almak amacıyla İzmir’e geldiğini ifade etti.

Ülke olarak buradaki çalışmaları çok önemsediklerini, kazılara her yıl 11.5 milyon avroluk bir ödenek ayırdıklarını dile getiren Hahn, Efes’e en son 21 yıl önce geldiğini, kazıların o dönemden bu yana büyük mesafe kat ettiğini dile getirdi.

Hahn, son yıllarda daha önce ele alınmayan bir çok alanda kazı ve restorasyon çalışması başladığını, bunların sonuçlarının da gelecek bir kaç yıl içinde alınmaya başlanacağını dile getirdi.

Efes Antik Kenti’nde Türk meslektaşlarla birlikte yeni projeler başlatmak istediklerini kaydeden Bakan Hahn, kent içinde şimdiye kadar çalışılmamış bir çok konunun bulunduğunu sözlerine ekledi.

Efes Antik Kenti’nin Türkiye’nin en önemli turizm noktalarından biri olduğunu, yıllık 2 milyon ziyaretçinin geldiğini ifade eden Hahn, bu sayıyı artırmak amacıyla da çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Kazı Başkanı Prof. Koder ve Başkan Yardımcısı Ladstatter’in kazıların sona erdiği kış sezonunda Avusturya’daki lise ve üniversitelerde Efes Antik Kenti ile ilgili bilgilendirme toplantıları yaptığını anlatan Hahn, Türkiye’de de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde bu tür bir proje üzerinde çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

19.06.2009 Haber Aktüel