Esin Kaynağı 5 Bin Yıl Öncesine Dayanıyor

1213

esin-kaynagi-5-bin-yil-oncesine-dayaniyorÇanakkale’de yaşayan genç seramik sanatçısı Kutay Öztürk’ün (24), geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanan Troya Antik Kenti’nden esinlenerek yaptığı birbirinden ilginç seramik çalışmaları görenleri oldukça etkiliyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun olan Kutay Öztürk, Merhum sanatçı Prof. Dr. Tankut Öktem ile Prof. Dr. Ateş Arcasoy, Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, Prof. Dr. Güngör Güner ve Prof. Dr. Fuat Kökek gibi sanatçılardan seramik, resim ve grafik konularında dersler aldı.

Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda görev yapan seramik sanatçısı Mustafa Tuncalp’in yanında da çalışmalarını sürdüren Öztürk, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine (ÇOMÜ) bağlı Çan Meslek Yüksek Okulu atölyelerinde, Troya Antik Kenti’ndeki yaşamdan etkilenerek birbirinden ilginç seramik eserler üretiyor.

Öztürk, Troya ve Assos antik kentlerindeki mitolojik ögelerin kendisi için esin kaynağı olduğunu söyledi.

Antik dönem Troya’sında gücü, kahramanlığı ve iktidarı simgeleyen boğaları ve atları, o dönemin formlarını bozmadan çağdaş bir açıdan stilize ettiğini anlatan Öztürk, ”Amacım, Homeros’un İlyada efsanesinde yer alan Troya savaşlarını çağdaş bir anlayış ve modern bir teknikle betimlemektir” dedi.

Öztürk, çocukluğunun geçtiği Yenice bölgesinin mitolojide Agonya olarak bilindiğini ve bu bölgenin vahşi at yetiştiricileriyle bilindiğini ifade ederek, ”Agonya bölgesinde Troya ve Akhalılar, orduları için vahşi atlar toplarmış. Bu bölge vahşi at terbiyecilerinin bölgesiymiş. Eserlerimde yer verdiğim at ve boğaları bu nedenle doğaya direnen asil, soylu bir gücün güzelliği olarak farklı bir sevimlilikte ortaya çıkarıyorum” diye konuştu.

Yeteneğini bir ayrıcalık olarak gördüğünü ifade eden Öztürk, en büyük hayalinin eserlerini sergileyebilmek olduğunu kaydetti.

18.06.2009 Gazeteport