Battalgazi’nin Kalesi Restore Edilecek

878

battalgazinin-kalesi-restore-edilecekMalatya’nın Battalgazi ilçesinde, Batı Roma İmparatoru Justinianus döneminde tamamlanan, Battalgazi’nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi’nin yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki surlarının, yıkılmaya yüz tutmuş bölümlerinin restorasyonu için ihale yapıldı.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, surların 550 metrelik kısmı ile ilgili bir çalışma yaptıklarını ve özel mülkiyette bulunan kısmını alarak tapuyu müstakil hale getirdiklerini, artık surların tapusunun belediyeye ait olduğunu söyledi.

Surların restorasyon için projelendirmesini yaptıklarını ifade eden Gürkan, şöyle konuştu:

”Malatya İl Özel İdaresinin katkısı ile 150 bin TL aktarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının da katkısı ile projesi yapıldı. Projesi Sivas Koruma Kurulundan geçti ve onaylandı. Restorasyon ihalesini de yaptık. İhale sonuçlandı. İhaleyi alan firma, yer tesliminden sonra restorasyon çalışmasına başlayacak.”

Surların restorasyonunun tarihe karşı da bir sorumluluk olduğuna değinen Gürkan, ”Restorasyondan sonra ilçemiz tarihi ile buluşacak” dedi.

Surların koruma amaçlı imar planının ihale edildiğini belirten Gürkan, 2 ay içinde planın yapılacağını, restorasyondan önce surların koruma amaçlı imar planının tamamlanacağını dile getirdi.

Restorasyon için 3 milyon 50 bin TL gerektiğini anlatan Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığının da restorasyon aşamasında katkı sağlayacağını kaydetti.

-TARİHİ SURLAR-

Malatya’nın ilk yerleşim yeri Battalgazi ilçesindeki kale, tarihi kaynaklara göre, yapıldıktan sonra Roma-Bizans-Sasani ve Bizans-Arap mücadelelerinde önemli tahribata uğradı. Bu surlar her seferinde onarılarak Osmanlı dönemine kadar korundu. Battalgazi’nin kahramanlıklarıyla destanlaşan Malatya Kalesi, 19. yüzyıla kadar savunmada önemli rol oynadı.

Şehrin her tarafından görülebilen Malatya Kalesi’nin 71 burcu ve 11 kapısı bulunuyor. Kalenin çevresindeki surların büyük kısmı yok oldu, son kalıntılar da yıkılmaya yüz tuttu. Son kalıntıların çevresi de kayısı bahçesine çevrildi.

20.06.2009 Haber Türk