Borusan Holding Yamaç Evleri’ne Kaynak Sağladı

771

borusan-holding-yamac-evlerine-kaynak-sagladiBorusan Holding, Efes antik kentindeki restorasyona 300 bin Euro katkı sağladı.

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Efes antik kentindeki Yamaç Evleri mermer salonunun restorasyonu için yaklaşık 300 bin Euro kaynak sağladıklarını bildirdi. Kocabıyık, Avusturya Bilim ve Araştırma Bakanı Johannes Hahn ile İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes antik kentinde Avusturya kazı ekibi tarafından yürütülen kazıları inceledi.

Kocabıyık, Efes Yamaç Evleri’ndeki mermer salonunun restorasyonu için yaklaşık 300 bin Euro kaynak ile restorasyonun devam etmesini sağladıklarını, ileriye dönük projelere de katkı sağlayacaklarını belirtti. Efes antik kentinde birçok önemli noktanın henüz gün yüzüne çıkmadığını, yeni kazılarda ortaya çıkabilecek önemli projelere destek vereceklerini kaydeden Kocabıyık, şöyle dedi: “Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ile detayları görüşüyoruz. Efes’e daha fazla kaynak ayırmak için vakıf kurma düşüncemiz var. Topuklu ayakkabıların tarihi kentteki taşlara zarar verdiği yönünde söylemler var. Efes antik kentine gelen yerli ve yabancı turistlerin daha rahat yürümesi için bir çalışma yapılabilir diye düşünüyoruz. Yamaç Evleri’ndeki gibi yürüme bantları olmasa da daha farklı bir çalışma yapılabilir. Bu konuda bize düşen görev olursa yerine getiririz.”

23.06.2009 Emlak Kulusi