Parion Antik Kenti Kazıları Başladı

764

parion-antik-kenti-kazilari-basladiÇanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü sınırları içinde yer alan Parion Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlandı.

Kazı Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılki kazıların yaklaşık 2 ay sürmesinin planlandığını söyledi.

Antik kentten çıkarılan kalıntıların MÖ 8. yüzyıla kadar gittiğine işaret eden Prof. Dr. Başaran, ”Parion, antik çağda üzüm bağları, şarapları ve sikkeleriyle ün salmış bir balıkçı kenti olarak biliniyor” dedi.

Bu yılki kazılara 8 akademisyen, 1 mimar, 1 restoratör, 2 antropolog, 1 epigraf ve 4 arkeoloğun yanı sıra 38 arkeoloji bölümü öğrencisinin katıldığını bildiren Başaran, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi olarak Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu uzmanlarından Yalçın Şaşmaz’ın görev aldığını belirtti.

Bu yılki kazıların nekropol, antik tiyatro, Roma villası ve yamaçevi bölgelerinde yoğunlaştırılacağını kaydeden Prof. Dr. Başaran, şöyle konuştu:

”Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yılki kazılar için 135 bin TL ödenek sağladı. Bölgenin önde gelen sanayi kuruluşlarından İÇDAŞ firması da ayni yardımların yanı sıra sağladığı 65 bin TL ile kazılara sponsorluk yapıyor. Geçen yıl ilginç ve önemli buluntulara rastlanan kazı çalışmalarında bu yıl da yeni buluntular bekliyoruz.”

24.06.2009 Haber Türk