Kültepe Kazıları Başladı

1095

kultepe-kazilari-basladiKayseri-Sivas Karayolunun 20. kilometresinde bulunan Kültepe Ören Yeri´nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen kazı çalışmaları başladı.

Ankara Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutlu Emre ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu başkanlığındaki bir bilimsel ekip tarafından yürütülecek kazıların Eylül ayı sonuna kadar sürdürülmesi planlanıyor.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bu yılki kazılara yurt içi ve dışından çok sayıda bilim adamının katılacağını söyledi.

Kulakoğlu, şöyle devam etti:

”Bu yılki 30 kişilik kazı ekibimizde, Ankara, Anadolu, Ege, İstanbul, Selçuk, Trakya, Uludağ ve Yıldız Teknik Üniversitelerinin yanı sıra, Almanya’daki, Berlin, Münih, Ruprecht, Stuttgart, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Harvard ve Chicago, Japonya’daki Notre Dame Seishin Üniversitelerinden Türk, Alman, Amerikan ve Japon bilim adamları yer alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesi ve Türk Tarih Kurumu tarafından madden desteklenen kazılara, uzun bir aradan sonra, antik şehrin idarecilerinin oturduğu ve şimdiye kadar üç anıtsal sarayın açığa çıkarıldığı tepede yani Kaniş’te devam edilecek. Özellikle Tepe’de yapılacak kazılarda, şehrin M.Ö. II. Binyıldan önceki yerleşim katlarına ulaşılmasını hedefliyoruz.”

Kazı çalışmalarına, eski şehrin yer aldığı alanın dijital haritasının hazırlanmasıyla başladıklarını kaydeden Kulakoğlu, yaklaşık 3 kilometre çapındaki bir alanın hem havadan alınmış fotoğraflarının hem de karadan GPS yardımıyla çok hassas bir şekilde haritasını çıkaracaklarını ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR DESTEKLİYOR-

Sürdürülecek kazıların yanı sıra, bu yıl ören yerinde çevre düzenleme çalışmalarına da başlanacağını belirten Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, şu bilgileri verdi:

”Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, kazımıza büyük destek veriyor. Bu yılki, çalışmalarda öncelikle Kayserili hemşehrilerimize Kültepe’yi tanıtıp, bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Ziyaretçilerin ören yerini daha rahat bir şekilde gezmeleri ve ihtiyaçlarını gidermeleri için çeşitli tesisler oluşturulacak. Ziyaretçilere, ören yeri ve kazılar hakkında doyurucu bilgiler ve çeşitli görsel animasyonlar da sunulacak. Tüm bu çalışmalar Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenmektedir.”

Anadolu insanının yazı ile tanıştığı ilk merkez olan ve geçmişi günümüzden 5 bin yıl öncesine dayanan Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde ilk bilimsel kazılar 1948 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafından başlatıldı.

Merkezden bugüne kadar 50 bine yakın yazılı kil tablet ve arkeolojik eser çıkartıldı. Eserlerin büyük bir çoğunluğu, Kayseri’de yeterli müze olmaması nedeniyle Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürülerek burada depolanıp sergileniyor.

26.06.2009 Kayseri Gündem