Kastabala’yı GAZÜ Kazacak

786

kastabalayi-gazu-kazacakGaziantep Üniversitesi’nin (GAZÜ) Kastabala-Hierapolis antik kentinde arkeolojik sistemli bilimsel kazı çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla yaptığı başvuru Bakanlar Kurulu tarafından kabul edildi.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turgut Haci Zeyrek, başvuruların kabul edildiğini belirterek, bölgede kazılara başlanacağını söyledi.

Doç. Dr. Zeyrek “Osmaniye il merkezinin kuzeyinde Kesmeburun ile Bahçeköy arasında bulunan ovaya hâkim bir kaya çıkıntısı üzerinde yükselen kale ve çevresinde gelişen Kastabala-Hierapolis antik kentinde arkeolojik sistemli bilimsel kazı çalışmaları gerçekleştirmek amacıyla kazı ve araştırma başvurumuz Bakanlar Kurulunca kabul edilmiştir. Gaziantep Üniversitesi adına başkanlığımdaki bir bilim heyeti tarafından sürdürülecek çalışmalarımız Osmaniye Valiliğince de desteklenmektedir” dedi.

Bölgenin gelecek nesillere bırakılarak dünya kültür mirasındaki yerini korunması ve geliştirilmesini gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Zeyrek, “Kastabala-Hierapolis’te günümüze ulaşan mevcut yapı kalıntılarının temizlenmesi, kültürel mirasımızın korunması, arkeolojik ve doğal bir park olarak düzenlenmesi, gelecek nesillere bırakılması, ülke turizmine kazandırılması, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunulması sürdüreceğimiz çalışmaların temel amacını oluşturuyor. Arkeolojik kazı ve araştırmaların doğal hedefi kültürel mirasın açığa çıkarılarak, doğru bilimsel yöntemlerle kalıntı, bulgu ve buluntuları belgelemektir. Arkeoloji çalışmalarında tek bir kesim ya da tarafın etkilenmesi söz konusu değil. Aksine tüm insanlık bu çalışmalar ve sonuçların hedef etkisindedir. Bu gerçeklikten hareketle Hierapolis-Kastabala antik kenti arkeolojik kazılarının hedef aldığı tek bir kesim ya da taraf bulunmamaktadır. Hierapolis-Kastabala’da gerçekleştireceğimiz bilimsel arkeolojik kazı çalışmaları verilerinden arkeoloji bilimi dünyasından araştırmacılar faydalanacak, öğrencilerimiz yıl boyu edindikleri teorik bilgileri uygulama imkânı elde edecektir. Bölge ve ülke turizmi, Osmaniye yöresinde yaşayan halkımız projenin etkileyeceği ve hedef aldığı diğer kesimlerdir” diye konuştu.

30.06.2009 Gaziantep Güncel