Tekirdağ’da Tarihi Kent Keşfedildi

1005

Tekirdağ’da Ganos Dağı’nın eteklerinde MÖ 5000’de kurulduğu tahmin edilen kent bulundu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Arkeolog Yrd. Doç. Dr. Zeynep Koçel Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yüzey araştırması yaptığını söyledi. Erdem, Kumbağ, Yeniköy, Uçmakdere ve Ganos Dağı üzerinde her yıl 10 kişilik arkeolog ekiple birlikte kırsal yerleşim alanlarını tespit etmek amacıyla çalışmalar yürüttüğünü belirterek, bölgedeki kalıntıların dikkatle incelendiğini ifade etti.

ANTİK KENTİ, ÇANAK PARÇASI ORTAYA ÇIKARDI

Yüzey çalışması sırasında birden fazla kırsal kent buluntusuna rastlandığını belirten Erdem, Prehistorik döneme ait bir çanak parçasına

rastladığını, antik kentin bulunmasına bu çanak parçasının ışık tuttuğunu söyledi.

Ganos Dağı’nın eteğinde Avşar İçmeleri’ne çok yakın bir kesimde bulunan çanak parçası üzerine araştırmalarını derinleştirdiğini kaydeden Erdem, “bu bölgede ele geçirdiğimiz buluntular bizi heyecanlandırdı” dedi. Bölgede antik mimari parçalar, kent bulguları ve işlenmiş taş bloklardan yapılan yol bulgularına rastladığını, iç kesim yerleşim yerinin çok büyük bir alanı kapsadığını anlatan Erdem, şöyle devam etti:

“İnanılmaz büyüklükte bir kentin toprak altında olduğunu gösteren tüm buluntuları elde ettik. Ele geçirdiğimiz çanak parçasının bir örneği, Prof. Dr. Mehmet Özdoğan hocamızın İstanbul Yarımburgaz’daki MÖ 5 binlere ait mağarada 1980’li yıllarda yaptığı çalışmada ele geçirilmişti. Bu çömlek parçasının bugüne kadar başka bir örneği yoktu. Kentin, tarih öncesine ait olduğu yüzey araştırmasında çok açık görülüyor. Bölgede, Prehistorik dönem, Bizans, Traklar ve Romalılara ait çok sayıda kalıntı var.”

TARİH ÖNCESİNDE CAM İŞİ YAPILMIŞ

Erdem, araştırma yaptığı bölgede, MÖ 5 binlere ait ve o dönemde yapılmış cam cüruflarına da rastlandığını bildirdi. Buluntuların, tarih öncesinde cam işi yapıldığını gösterdiğini ifade eden Erdem, “Avşar İçmeleri’ne yakın kesimde cam cürufları bulduk. Bunlar çok önemli. Tarihe ve arkeoloji anabilim dalına ışık tutacak önemli buluntular. Bize, tarih öncesinde cam işi yapıldığını gösteriyor” dedi.

Kazı çalışması yapılmadığı için şu anda görünürde bir kitabe olmadığını kaydeden Erdem, “biz, buluntular üzerinde yaptığımız incelemelerde böylesine büyük bir kentin toprak altında olduğunu, MÖ 5 binde inşa edildiğini, Trak, Roma ve Bizanslılarca kullanıldığını tespit ettik. Ancak kentin o dönemde kimler tarafından yapıldığını ve ilk kimlerin yerleştiğini kazılardan çıkacak kitabe gösterecek. Bu çalışma, arkeoloji dünyası açısından büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu. Erdem, antik kentin bulunduğu alanın günümüzde tarım alanı olarak

kullanıldığını bildirdi. Toprakların, ekim ve dikim işleri için kazılmasıyla tarihi dokunun tahribata uğradığını ifade eden Erdem, “bölgede şu anda yüzeyde hiç bir şey kalmamış. Burası tarım alanı olarak kullanılıyor. Bir zamanlar mesire yeri olan yerde şimdi hiç bir şey yok” dedi.

Bölgede, Yrd. Doç. Dr. Erdem ve ekibinin eylül ayında yeni çalışmalar yapacağı bildirildi.

01.07.2009 Milliyet