Çukurbağ da Arkeolojik Kazı Çalışmaları Başladı

954

Kocaeli’nde daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kamulaştırılan, üzerinde metruk bir bina bulunan yaklaşık 450 metrekarelik alanda arkeolojik kazı için temizlik çalışmalarına başlandı.

Çukurbağ Mahallesi Bahariye Sokak’ta bulunan binanın yıkılması için başlatılan çalışmaları kontrol eden Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, henüz kazı çalışmalarına başlamadıklarını, şu anda çevrenin güvenlik ve temizliğini sağlamaya çalıştıklarını bildirdi. İzmit Gaz Dağıtım A.Ş., İzmit Su ve Kanalizasyon İdaresi, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Türk Telekom yetkililerinin gerekli çalışmaları yaptıktan sonra binayı kendilerine teslim ettiğini belirten Özbay, ilk olarak güvenlik için betonarme binanın çatı kısmının yıkılması çalışmalarını başlattıklarını ifade etti. Özbay, şu bilgileri verdi:

”Alan üzerindeki betonarme binanın tablalarını aldırıp, alanı arkeolojik kazıya hazır hale getiriyoruz. Tarih veremem ama çevrede yapılacak temizlik çalışmalarının ardından şartların uygun olduğu bir dönemde arkeolojik kazıya başlamayı planlıyoruz. Binanın diğer tarafında bir kazı alanımız var, üzerinde koruma anlamlı örtü tabakasını bulunduruyorduk. Kazının sorumlusu biziz. Gecikme olabilir, koşullar elverişli olduğu zaman kazı yapıyoruz. Gerekli ön çalışmalar yapılmadan başlanacak bir kazıda define çukurları oluşabilir, buna fırsat tanımamak için alan üzerindeki binayı şimdiye kadar tuttuk.” şeklinde açıklamada bulundu. Bölgede yapılan ön kazı çalışmalarında Roma dönemine ait zafer tanrıçası figürü, kalkanlı asker panosu ile kadın başı heykeli gün yüzüne çıkarılmış, çıkarılan eserler İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde sergilenmişti.

01.07.2009 Kocaeli Gazetesi