Tarihi Eser Kaçakçılarına Suçüstü

1048

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde alıcı gibi davranan jandarma ekiplerine, Bizans Dönemi’ne ait olduğu belirlenen 340 bronz sikkeyi 7 bin dolara satmak isteyen 2 kişi suçüstü yakalandı.

Bir ihbarı değerlendiren Bayramiç İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, tarihi sikke sattıkları ileri sürülen Hacıköy eski muhtarı 70 yaşındaki Hikmet İşler ile Çatalçam Köyü’nde yaşayan çiftçi 64 yaşındaki Ekrem Köksal’ı takibe aldı. Bir ay süren takip sonunda, alıcı gibi davranan jandarla ekipleri şüphelilerle irtibata geçti. Dün akşam saatlerinde Yiğitler Köyü yakınlarında iki şüpheliyle buluşan jandarma ekipleri, Bizans Dönemi’ne ait 340 bronz sikkeyi 7 bin dolara satın almak için pazarlık yaptı. Pazarlığın ardından gerçek kimliklerini acıklayan jandarma ekipleri, Hikmet İşler ve Ekrem Köksal’ı gözaltına aldı. Şüphelilerin yanındaki sikkelere de el konuldu. Hikmet İşler’in, ‘tarihi eser bulundurmak’ suçundan önceden sabıkalı olduğu belirtildi.

Gözaltına alınan iki şüpheli, polisteki sorgularında sikkeleri tarlalarını sürerken bulduklarını ileri sürdü. Sikkeler, Çanakkale Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilirken, iki şüphelinin işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

02.07.2009 Hürriyet