Üç Bin Yıllık Antik Kenti Öğrenciler Gün Yüzüne Çıkarıyor

516

Burdur’un Gölhisar ilçesinde bulunan 3 bin yıllık Kibyra antik kentini gün yüzüne çıkarma çalışmaları bu yıl da başladı. Üçüncü sezonuna giren Kibyra Antik Kenti kazı ve temizlik çalışmaları üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler tarafından yapılıyor. Yetkililer, kazılar sonucu şehrin ortaya çıkmasıyla birlikte bölgenin en cazip antik kenti haline geleceğini söylüyor.

Burdur’un Gölhisar ilçesi sınırlarında yer alan ve 3 bin yıllık tarihi bulunan Kibyra Antik Kenti’nde üçüncü dönem kazı çalışmaları başladı. 2006’dan beri stadyumda devam eden kazı çalışmalarına bu yıl ilk defa meclis binası da dâhil edilecek. Kazı çalışmalarını çeşitli üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde okuyan yaklaşık 30 öğrenci ve öğretim görevlileri yürütecek.

Kazının bilimsel heyetinde bulunan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Kibyra’nın gelecekte Akdeniz’in Efes’i olacağını ifade etti. Kazılar sayesinde Kibyra Antik Kenti’nin toprak altında kalan stadyumunun büyük bir bölümünü ortaya çıkardıklarını kaydeden Özüdoğru, bu yılki çalışmaların da oldukça önemli olduğunu belirtti. Antik dönem kaynaklarına göre Kibyra’nın en görkemli zamanlardında nüfusunun 150 bin civarında olduğunu söyleyen Özüdoğru şunları söyledi: “Bu antik kent çok büyük bir yer. Kazı çalışmaları bitirildiğinde birçok antik kentte görülmediği kadar sağlam çıkacak yapılar var. Burada bulunan meclis binası Anadolu’nun en büyüğü ve 4 bin kişilik. Şehrin tiyatrosu 8 bin kişilik. Stadyumu ise 14 bin kişilik. Bu bilgilere ve antik dönem kaynaklarına göre Kibyra’nın en görkemli zamanında nüfusu 150 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Biz bunu kamu binalarından, yapıların büyüklüğünden, alanın genişliğinden anlayabiliyoruz. Kibrya tam bir sanayi ve ticaret kenti.”

Kibyra Antik Kenti’nde at yetiştiriciliği yapılğının çıkan eserlere bakıldığında önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Özüdoğru, özellikle Roma İmparatorluğu döneminde şehrin en parlak dönemini yaşadığını dile getirdi. Kentin bütün Roma’nın, yargı merkezi olduğunu vurgulayan Özüdoğru, “Burası 25 şehrin başkenti. Roma döneminden önce de 4 büyük ilin başkentiymiş. Zaten Anadolu’nun en iyi şekilde ele geçmiş gladyatör filizleri buradan çıkmıştır. Bir gladyatörün eğitimi resimlerle anlatılır. Şimdiye kadar en iyi anlatılan resimler de bu filizlerde.” ifadelerini kullandı.

Kazılarda kentin meydana çıkarılan kısmının bile insanları çok etkilediğini ifade eden Özüdoğru, “Bugün Kibyra kentinin yüzeyde bulunan kalıntılarının gerek konumu ve gerekse niteliği modern teknolojinin de yardımıyla artık kayıt altına alınıyor.” diye konuştu.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde Arkeoloji bölümünün yeni açıldığını ve 2010 yılında öğrenci alacağını dile getiren Özüdoğru, bu bölümün öğrencilerinin Kibyra’da yetişeceğini bildirdi. Özüdoğru, sözlerini şöyle tamamladı: “Tabi Kibyra’nın üniversitenin kazı alanı olması buraya aktarılan kaynağı da artıracaktır. Burdur Müzesi’nin başkanlığında bu kazı başladı, ama devamı çok daha hızlı gelecek. Hedefimiz bir üniversite kazısı haline getirip sadece yaz dönemimde değil 7 yâ da 8 ay sürekli çalışmak. Buradaki kazı evimiz Türkiye’de ilk. Bakanlık kazısı olmadığı halde burada 35 kişilik kazı evi oluşturuldu. Burdur Valiliği, Gölhisar Kaymakamlığı ve Gölhisar Belediyesi’nin imece usulü desteği ile bunu oluşturduk. Üniversite kazılarında bile böyle bir kazı evi oluşturmak çok zordur. O yüzden yetkililere teşekkür ederiz.”

02.07.2009 haberler.com