Denizli Horozunun Geçmişi, Antik Çağa Uzanıyor

864

Denizli’nin meşhur horozunun antik çağlardan bu yana yaşadığı, yöredeki birçok medeniyete tanıklık ettiği ortaya çıktı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Anadolu’da birçok medeniyet tarihin tozlu sayfalarında yerini alırken, Denizli horozu antik çağlardan günümüze kadar varlığını sürdürebildi. Denizli’nin hemen yakınındaki Laodikya antik kentinde yapılan kazılarda, önceki gün üzerine öten horoz figürü işlenmiş bir kandil bulundu. Bu figürün Denizli Valiliği ve Belediyesinin de logosunda bulunan şehrin simgesi ”Denizli horozu”na birebir benzemesi dikkat çekti.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Laodikya’da daha önceden yapılan kazılarda, dövüşen horoz figürünün mermer üzerine işlendiğine rastlandığını ancak böyle bir figürle ilk kez karşılaştıklarını söyledi.

Zeybekci, ”İlk defa bizim logomuza benzer bir figüre rastlıyoruz. Bu gösteriyor ki horozumuz 2-3 bin yıldan bu yana burada yaşıyor” dedi.

Laodikya Antik Kenti Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek de ”Bu kandili ve üzerindeki horoz figürünü, daha önceki gün bulduk. Bu, geçmişte de Denizli horozunun bölgede çok sevildiğini bize göstermekte” diye konuştu.

04.07.2009 Star Gazete