Patara’da Kazılar Başladı

726

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde bulunan Patara Antik Kenti’nde 2009 yılı kazılarına başladı.

Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Havva İşkan Işık’ın başkanlığını yaptığı Patara kazıları, 21’inci yılına girdi.

Aç kalmadan 7 kilo verebilirsiniz! Tıklayın öğrenin!

Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Almanya’nın Mainz Üniversitesi’nden öğretim üyeleriyle Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden 30 arkeoloji öğrencisi ile 50 işçinin katıldığı kazılarda, antik kentin ana kaynak kilisesinde de çalışma yürütülüyor.

Mainz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Urs Peschlow, antik kentin ana kaynak kilisesini kazdıklarını belirterek, ”Kilisenin yapısı hakkında bilgi edineceğiz. Kilisenin Helenistik dönemden kaldığını biliyoruz. Kazı sonrası Helenistik dönemle ilgili çok yeni bilgilerin ortaya çıkacağına inanıyoruz” dedi.

-MECLİS BİNASI RESTORASYONU-

Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gül Işın da, kazılarda bu yıl TÜBİTAK ile ortak yürüttükleri proje çerçevesinde Patara’ya gelen su yolu ile ilgili araştırmalar yaptıklarını bildirdi.

Bu yıl en önemli çalışmanın ise antik kentteki meclis binası restorasyon projesi olduğuna değinen Işın, ”Milli Saraylar’ın desteğiyle meclis binasının restorasyon projesinin ön hazırlıkları tamamlandı. Temmuz ayından itibaren buradaki çalışmalara yöneleceğiz. Bu 5-6 ay sürecek ön aşama çalışması olacak. Bu yıl kazı çalışmalarını kapatmayacağız, devam edeceğiz” diye konuştu.

04.07.2009 haberler.com