1949’da Bulundu 2009’da Kayıtlara Geçti

792

1949da-bulundu-2009da-kayitlara-gectiMuğla Milas’taki Labranda Kutsal Alanı’nda İsveç ve Fransız ekipler tarafından yürütülen kazı çalışmalarında 1949 yılında köylüler tarafından fark edilen oda mezar 60 yıl sonra kayıtlara geçti.

Milattan önce 7. yüzyıla ait mezarda kurtarma kazısı başladı. Labranda Kutsal Alanı’nda kurtarma kazısına devam eden İsveç ve Fransız ekipler, Milas-Labranda yolu kenarında 1949 yılında Kargıcak köylüleri tarafından fark edilen Milattan önce 7. yüzyıla ait oda mezarda çalışma başlattı. 2008 yılında Labranda’da Roma dönemine ait hamam ve 80’e yakın mezar yeri tespit edilmişti. Tamamen mermer olarak inşa edilen mezarın kapısı, ön odası ve ana odası bulunuyor.

Labranda’da 1948’den bu yana bulunan 80’e yakın mezardan en sağlamı ve estetik olarak en görkemlisi olan mezarda çalışma yürüten Fransız Arkeolog Dr. Olivier Henry; “Şimdiye kadar yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda yaklaşık 80 mezar bulduk. Mezarlar özellikle Milas ile Labranda arasında bulunan kutsal yolun kenarında yer alıyor. Çalışma yaptığımız mezar bulunan en güzel mezarlardan bir tanesi” dedi.

Kurtarma çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Dr. Olivier Henry; “Labranda’da demek ki tapınaklar vardı. En eski seramik parçası M.Ö 7. yüzyıla ait. Büyük ihtimalle Labranda o tarihte başladı. En ünlü tanrı Zeus Labrandos. Onun için bölgeye Labranda diyoruz adını oradan alıyor. 1948 den beri kazılar devam ediyor. Her yıl yapılmasa da 60 yıldan beri sürdürülüyor. Şu andaki kazılar kutsal alanın doğu ve güney kısmında yeralan kazılmamış alanlarda ve nekropolde jeofizik araştırmalarla devam ediyor.

M.Ö. 4 yüzyılda Milas’tan Labranda’ya kadar kutsal bir yol yapıldı. Bulunan mezarların güzergahlarını incelediğimizde kutsal yolun yanındayız diye biliriz. İlk mezar kazı çalışmamızı yaklaşık 60 yıl önce köylüler tarafından bulunan mezarda yapmaya karar verdik. Bu mezar bulunan en güzel mezarlardan bir tanesi. Yeraltında tümü mermerden bir oda mezar yapılmış. Kapısı, ön odası ve ana odası var. Mimarlık inanılmaz güzel” şeklinde konuştu.

Mezarın gerekli incelemelerin yapılmasının ardından kapatılacağını kaydeden Henry, turistlerin buraları mutlaka gezmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

MADEN KAMYONLARI TARİHE ZARAR VERİYOR

Kazılarda devlet temsilcisi olarak bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlisi Arkeolog Uğur Serden de bölgedeki bölgede taşımacılık yapan maden kamyonlarının tarihi dokuya zarar verdiğini öne sürdü. Bozuk yolların turistlerin konstrasyonunu da bozduğunu aktaran Serden yetkililerden bu soruna bir an önce çözüm bulunmasını istedi.

03.07.2009 Star Gündem