Aççana Höyüğü’nde Kazı Çalışmaları

1285

accana-hoyugunde-kazi-calismalariKazı başkanlığını Prof. Dr. Aslıhan Yener’in yaptığı Aççana Höyüğü’nde yeni dönem kazı çalışmalarına başlandı. Koç Üniversitesi’nin sponsorluğunda yapılan kazıda 30 arkeolog ve 41 işçi görev alıyor.

Reyhanlı- Antakya-Reyhanlı kara yolu civarında bulunan Aççana Höyüğü’nde yeni dönem kazı çalışmalarına başlandı. Kazıda görev alan arkeolog Murat Aker, Chicago Üniversitesi Anadolu Sorumlusu ve Aççana Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Yener’in başkanlık ettiği kazıda 30 arkeolog ile 41 işçinin görev aldığını söyledi.

Höyükte ilk kazının 1937’de İngiliz arkeolog Leonard Woolley tarafından yapıldığını, bir süre ara verilen kazıların daha sonra Chicago Üniversitesi’nin sponsorluğunda Prof. Dr. Yener tarafından başlatıldığını belirten Aker, bu yılki kazıların da Koç Üniversitesi sponsorluğunda yapılacağını bildirdi.

Antakya-Reyhanlı kara yolu civarındaki höyükte, bugüne kadar orta ve genç tunç çağlarının (MÖ 2000-1300) varlığının tespit edildiğini anlatan Aker, ayrıca çeşitli uygarlıklara ait 17 tabakanın saptandığını ifade etti. Aker, kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan birçok arkeolojik buluntunun müzelere kazandırıldığını kaydetti. Murat Aker, bu yılki kazıların ağustosun sonlarına doğru tamamlanacağını sözlerine ekledi.

04.07.2009 Cumhuriyet