Athena Tapınağı’ndaki bloklara andezit taş

848

athena-tapinagindaki-bloklara-andezit-tasÇanakkale’nin Ayvacık ilçesi sınırlarında yer alan Assos Antik Kenti kazılarının bu yıl 27’ncisi gerçekleştirilecek. Bu yılki kazı çalışmaları kapsamında, Athena Tapınağı’ndaki beton blokların yerine andezit taştan yapılmış bloklar konulacak.

Assos Kazı Başkanı Doç.Dr. Nurettin Arslan, 15 Temmuz’da başlayacak 2009 yılı kazılarının yaklaşık 3 ay sürmesinin planlandığını söyledi.

Bu yılki kazılarda, aralarında Münih, Cottbus, Freiburg üniversitelerinden yabancıların da bulunduğu 30 uzmanın görev alacağını belirten Arslan, “Kazıya katılacak yabancı uzmanlar, antik kentin savunma sistemini araştıracak” dedi.

Diğer ekiplerin ise Agora, Kuzey Stoa, Batı Nekropolis’te kazı çalışmalarını yürüteceklerini ifade eden Arslan, “Bunun dışında kentin en önemli yapılarından birisi olan Athena Tapınağı’ndaki restorasyon çalışmaları kapsamında, beton blokların yerine andezit taştan yapılmış blokların konulması için çalışma başlatılacak. Proje sayesinde tapınağın ön cephesi yeniden ayağa kaldırılmış olacak” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü’nün desteğiyle gerçekleştirilecek kazıların sponsorları arasında yer alan Efes Pilsen firması tarafından sağlanan bilgilendirme levhalarının, antik kentin çeşitli bölgelerine monte edileceğini anlatan Arslan, böylelikle ziyaretçilerin daha kolay bilgilenmesinin sağlanacağını kaydetti.

06.07.2009 CNN TURK