Tarihe Turizm Yatırımı

530

tarihe-turizm-yatirimiDiyarbakır’ın Ergani İlçesi’nde insanlığın tarıma ve yerleşik düzene geçtiği ilk yer olarak bilinen ve 1’inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan Hilar Mağaraları ve Çayönü Höyüğünün turizme açılması için hazırlanan proje, Diyarbakır Tabiat ve Kültür Vaklıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edildi. GAP Eylem Planı kapsamında yaklaşık 2 milyon TL ödenek ayrılan proje kapsamında, yollar ve çevre düzenlemlesi yapılacak, mağara ve höyüğün çevresinde tuvaletler yapılacak.

BÜYÜK YATIRIM

Ergani’de bulunan ve insanlığın tarıma ve yerleşik düzene geçtiği ilk yer olarak bilinen Hilar mağaraları ve Çöyünü höyüğünün turizme kazandırılması için Diyarbakır Arkeoloji Müzesi tarafından 2006 yılında proje hazırlandı. GAP Eylem Planı kapsamında yaklaşık 2 milyon TL para ayrılan projenin hayata geçirilmesi için Diyarbakır Tabiat ve Kültür Vaklıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınması için başvuru yapıldı. Elazığ’da iki gün önce toplanan kurul üyeleri, Diyarbakır Arkelojik Müzesi’nin projesini kabul ederek, Hilar ve Çöyönünün turizme kazandırılması için onay verdi.

2 MİLYON TL’LİK

Höyüğü’nün çevre yolları yapılacak, tarihi yapılar koruma altına alınarak turizme kazandırılacak. Turistlerin ihtiyaçlarının karşılanması içinde bölgede tuvaletler ve otoparklar yapılacak. Söz konusu bölgede devam eden kazılarında bu yıl tamamlanması beklenirken, kazıların bitmesinden sonra projenin hayata geçmesi için ihaleye çıkalacağı öğrenildi.

HİLAR MAĞARALARI

Dünyadaki ilk uygar medeniyetin kurulduğu yerler olarak bilinen Hilar mağaraları ve Çöyönü Höyüğü, Ergani ilçesine bağlı Sesveren Pınarı köyü sınırlarında yer alıyor. 1964 yılından bu yana yapılan araştırma ve kazılarda bölgenin Anadolu’nun en eski yerleşme yerlerinden biri olduğu ve geçmişinin M.Ö. 8. bine dek uzandığı belirlenmiş. İlk Tarımcı köy toplulukları dönemine ait olan bu örenyerinde Neolitik çağ’ın değişik evrelerine ait izlere de rastlanmıştı.

06.07.2009 Diyarbakır Söz