Agora’dan İkiçeşmelik Görünmeye Başlayacak

969

Tarihi Agora’daki dördüncü etap kamulaştırma çalışmasının tamamlanmasıyla, Agora’nın İkiçeşmelik Caddesi’nden görülebilecek hale geldiği bildirildi. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Agora’da sürdürülen çalışmalar kapsamında kamulaştırma ve yıkımlara ara verilmeden devam edildiği belirtildi. İlk kamulaştırmalarına 1997 yılında başlanan, ilk yıkımının ise 2005 yılında yapıldığı Agora’da bugüne kadar 28 milyon 632 bin 834 liralık kamulaştırma bedeli ödendiği belirtildi.

Dördüncü etabın tamamlanmasıyla yaklaşık 22 bin metrekare alan kamulaştırılmış oldu. Yapılan kamulaştırma ve yıkım çalışmaları sonucunda Agora’nın İkiçeşmelik Caddesi’nden görülebilecek duruma geldiği, 5 ve 6. etap kamulaştırma çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi. Açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ”Agora ve Çevresi Koruma, Geliştirme ve Yaşatma Projesi” çerçevesinde Agora’da devam eden arkeolojik kazılara destek verdiklerini, tarihi kalıntılar üzerindeki kamulaştırılan yapıların yıkılarak kazı alanının genişletilmesinin önündeki engelleri ortadan kaldırdıklarını belirtti.

Agora’nın kent ile bütünleşmesinin önemli olduğunu belirten Kocaoğlu, 1. derecede arkeolojik sit bölgesinde bulunan yapıların kamulaştırmaları ve yıkımların yasal süreç çerçevesinde ara verilmeden devam edileceğini bildirdi. Kültürel ve arkeolojik değerlerin ortaya çıkarılmasının ardından Agora ve çevresinin Arkeoloji ve Tarih Parkı olarak düzenlenmesinin önünün tamamen açılacağını ifade eden Kocaoğlu, hedeflerinin tarihi aksı kentle bütünleştirmek olduğunu kaydetti.

08.07.2009 Yeni Asır