Altıntepe’de 2009 Kazı Çalışmaları Başladı

940

altintepede-2009-kazi-calismalari-basladiÜzümlü ilçesindeki Altıntepe mevkiinde Urartu dönemine ait Altıntepe Kalesi´nde 2009 yılı kazı çalışmaları başladı.

Erzincan’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan doğal bir tepe üzerine kurulu, sur duvarları, kabul salonu, açık hava tapınağı, mezarları ve gelişkin kanalizasyon şebekesiyle Doğu Anadolu Bölgesi’nde örnek bir yapıya sahip olan Altıntepe’de 2003 yılından itibaren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmaları 2009 yılı kazı çalışmaları başladı. İlk bilimsel çalışmaların 1959-1968 yılları arasında yapıldığı alanda bilimsel kazı ve onarım çalışmaları tekrar başladı. Geçen süre içerisinde define arayıcılarının büyük zarar verdiği kale ve yapılar, onarılarak tekrar turizme kazandırılacak.

Altıntepe’deki çalışmalar hakkında bilgi veren Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu, 3 öğretim elemanı, 1 profesör, ve öğrencilerden ile birlikte içlilerden oluşan 35 kişilik ekiple 2009 yılı çalışmalarına başladıklarını ifade etti. Karaosmanoğlu, “Geçen yıllarda tapınak ve kilise alanlarında devam ettiğimiz kazı çalışmaları bu yıl da devam edecek. Geçen yıl ilk olarak kanalizasyon sistemini ortaya çıkarmıştık. Ortaya çıkan kanalizasyon şebekesinde üzerine kurulan kalenin planlanarak yapıldığını ortaya çıkarmıştık. Önce kanalizasyon şebekesi yapılmış daha sonra da binalar üzerine yerleştirilmiş. Bu arada lavabosu, tuvaleti ve banyosu ile beraber Anadolu’da ilk kez böyle bir yapının var olduğunu ortaya çıkardık. İkinci bir çalışmamız yerleşim yeri içerisinde ‘Apadana’ dediğimiz yerde devam ediyor. Üçüncü çalışmamız ise kilisede devam ediyor. Mozaik tabanlı olan kilisenin yüzde 60’ı korunmuştu ve buradaki duvarları restore ediyoruz. Ancak burada gördüğümüz, kazı alanında definecilerin kazıları nedeniyle tarihi alanın büyük oranda zarar gördüğüdür. Bekçinin bulunmaması nedeniyle yıllardır burada altın veya kıymetli eşya bulma umuduyla bilinçsizce kazılar yapılmış ve yapılara zarar verilmiştir” şeklinde konuştu.

Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Çankaya da açıklamasında kalıntıların tarihe ışık tuttuğunu ve gelecek nesillere aktarılması için çalışacaklarını dile getirdi.

Çankaya, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün ortak çalışması kapsamında 2003 yılında başlayan 5+5 yıllık plan dahilindeki kazılar 2 Temmuz itibariyle başlamış durumdadır. Daha önceki kazılarda başkanlık yapan Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu başkanlığında bu yıl da kazılar devam edecektir. Bir bilimsel ekiple yapılan kazılara daha sonra Erzincan’dan da işçi alımıyla, yaklaşık 35 kişilik bir grup katılarak 45 gün boyunca kazı çalışmalarını devam ettirecektir. Bu çalışma içerisinde yine değerli hocamız Mehmet Karaosmanoğlu aramızda bulunmakta. Çevredeki tarihi eserlerin tespiti ve sondaj çalışmaları yapılacaktır. ” dedi.

03.07.2009 Erzincan Haber