Edirne’de 1850 Yıllık Şehir Duvarı Çıktı

906

Edirne’de yapılan kazılarda Hadrian dönemine ait 1850 yıllık geçmişi bulunan kale surları ortaya çıktı. Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Müdürlüğü, yapılanma talebinin olduğu Saraçlar Caddesi Zindanaltı bölgesinde sondaj çalışmaları başlattı. Yapılan sondajlar sonucunda kale surlarına rastlanılması üzerine çalışma kurtarma kazısına dönüştürüldü.

Müze Müdürü Hasan Karakaya Başkanlığı’nda 2 arkeolog ve 11 işçinin yer aldığı kazı ekibinin 2007 yılı sonlarında başlattığı kazılarda II. Yüzyılda Hadrian döneminde inşa edilen 1850 yıllık geçmişi bulunan kale surlarının en iyi korunduğu kısmı gün yüzüne çıkarıldı. Şehrin geçmişine ışık tutacak önemli eserlerin gün yüzüne çıkartıldığı kazı alanında ortaya çıkartılan şehir duvarı 4 ile 7 metre arasında değişen yükseklikte ve yaklaşık 75 metre uzunluğunda bulunuyor.

Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya, yaklaşık iki yıldan bu yana devam ettirdikleri kurtarma kazılarında önemli tarihi eserleri gün yüzüne çıkarttıklarını söyledi. Karakaya, “Kazımıza Edirne merkezi Zindan altı bölgesi olduğu için Zindanaltı Sur kazısı diyoruz. Kentin kaleiçine mahallesine ismini veren bu duvarların kazı alanı Erken Osman, Doğu Roma ve Roma kültür katmanları içerdiği için çok önemli bilimsel veriler sunmaktadır. Antik kentin duvarları, çok sayıda erken Osmanlı Milet Tipi seremikler 9 ve 10. yüzyıla tarihlenen sur dibinde sıralı şekilde dizilmiş olan 20’den fazla mezar, seramik ve sikkelerin elde edildiği Roma tabakası kazı ile ortaya çıkarılmıştır.” dedi. Karakaya, bu yıl ki, çalışmaların yıkılan betonarme yapının altında ortaya çıkan ve kale mimarisi önemli veriler sunan burcun ortaya çıktığı kesimde devam edeceğini kaydetti.

Tarihi kaynaklarda belirtildiğine göre, Roma İmparatoru Hadrianus, imparatorluğun farklı bölgelerine seyahatler düzenleyerek geçtiği bölgelerde büyük imar faaliyetleri başlatmış. İmparatorunun doğuya doğru seyehatler gerçekleştirdiği biliniyor. Bu seyahatten ilkini M.S 123 ile 124 tarihleri arasında gerçekleştiren Hadrianus Trakya’dan Anadolu’ya geçtiği belirtiliyor. Bu seyahati sırasında o döneme kadar Uskudama, Odrysia ve Orestias olarak bilinen kentte büyük bir sur inşa ettirmiş. Önemli bir Roma ordugâhına dönüştürülen kentin adı daha sonra Hadrianapolis olarak değiştirildiği kaydediliyor.

08.07.2009 Star Gazete