Demre’deki Kazıda Ne Bulundu?

805

Antalya’nın Demre İlçesi’nde 28 Haziran’da başlayan Myra Andriake Liman Kenti kazısında kent sikkeleri bulundu. Bulunan sikkelerin tarihe ışık tutacak nitelikte olduğu kaydedildi.

Myra Andriake Liman Kenti’nde Akdeniz’in en büyük tarihi granariumunda (antik çağda pazar) başlayan kazıda, 24 kent sikkesi bulunduğunu söyleyen Kazı Başkanı Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, sikkelerden birinin bir yüzünde imparator portresi olduğuna dikkat çekti. Sikkenin diğer yüzünde ana tanrıçanın ayakta duran bir kabartması olduğunu belirten Prof. Dr. Çevik, “Ana tanrıça ayakta duruyor. Paraların üstünde MY, yani Myra yazısı var. Bu bulunan paralar Myra Antik Kenti’nin para basma yetkisi olduğunu gösteriyor. Çünkü Likya ve Roma dönemlerinde her kentin para basma yetkisi yok. Sadece büyük birkaç kentin para basma yetkisi var. Bu da gösteriyor ki, Myra Antik Kenti çeşitli dönemlerde en büyük kentlerden biri. Zaten klasik çağda Myra, en büyük metropol” diye konuştu.

Kazının hemen başında bu sikkeleri bulmanın sevindirici olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Çevik, “Şu anda tek sikke temizlendi. Diğer sikkeler temizlenince, Myra ve Andriake tarihi hakkında yeni bilgiler ortaya çıkacak” diye konuştu. Sikkelerin M.S. 1’inci Yüzyıl’a ait olduğu belirtiliyor.

09.07.2009 Vatan