3000 Yıllık Tarihi Sit Alanına Elektrik Direği

746

3000-yillik-tarihi-sit-alanina-elektrik-diregiVan’da Urartular’dan kalma arkeolojik alandan yüksek gerilim hattı geçirilmesi tepki çekti

Van’da sit alanı olan Kalecik Kalesi’nin arka kısmında 3 bin yıl önce Urartular döneminde matematiksel bir hesapla 1600 metre karelik alana sığdırılan 2 bin 475 taşın bulunduğu bölgeye yüksek gerilim direkleri dikildi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bu taşların astronomiyle ilgili olduğunu belirterek, “Van Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından birinci derece sit alanı ilan edilen bu alana Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yüksek gerilim direkleri kurdu.

İzin alınmamış

Kuruldan direklerin kurulması için izin alınmadığını öğrendik. Konuyu Müze Müdürlüğü ile Kültür Bakanlığı’na bildirdik. Bu kadar güzel bir görüntünün içerisinde demir yığınlarının görülmesi bizi üzüyor. Direklerin yol güzergâhlarının kaldırılması yönünde gerekli yerlere müracaatta bulunacağız” dedi. TEİAŞ 17. Grup İletim Tesis İşletme Grup Müdürlüğü yetkilileri ise, konuyla ilgili inceleme yapıldığını söyledi.

11.07.2009 Milliyet