Side’nin Altındaki Tarihi Eserler, Anadolu Üniversitesi’nin Kazı Çalışmalarıyla Gün Yüzüne Çıkacak

748

Antalya’nın Manavgat ilçesi Side Antik Kent’i, Anadolu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nün başlattığı kazı çalışmalarıyla dünya gündemine taşınacak. İstanbul Üniversitesi arkeologlarından Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in 1947 yılında kendi kısıtlı imkanlarıyla başlattığı kazı çalışmaları 62 yıl aradan sonra Anadolu Üniversitesi’nin bünyesinde yeniden başladı.

Side Antik Kent’te kazı çalışmalarında ilk kazma vuruldu. Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, tarihi şehirde bundan sonra kazı çalışmasının Anadolu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı başkanlığında yapılacağını bildirdi. Başkan Uçar, Side’de deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra kültür, tarih ve arkeoloji turizmiyle ilgili yaptıkları çalışmaları Cihan’a değerlendirdi. Antik şehirde ilk kazı çalışmalarına 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Kürsü Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’in yaptığını belirten Uçar, ardından ünlü arkeolog Prof. Dr. Jale İnan ile mimar-restarotör Dr. Ülkü İzmirligil tarafından yapıldığını ifade etti. Arkeoloji turizminin yaygınlaşması için Side Antik Kent’te bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemi eserlerini dünya gündemine taşıyacaklarını belirten Uçar, bunun için ilk etapta Avrupa ülkeleri üniversiteleri arkeoloji ve güzel sanatlar fakültelerinde tanıtım yapacaklarını kaydetti. Uçar, “Kazıyla ilgili akademik yayınlar Side’yi kültür, tarih ve arkeoloji turizminde cazibe merkezi yapacaktır. Hali hazırda kentin 62 yılda yüzde 30’u gün yüzüne çıkmış durumda. Hedefimiz kültür turizmi için güney Fransa, İtalya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti’ne giden turistleri Side’ye çekmek. ” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Side Antik Kent’te kazı çalışmalarının kendisine devredildiğini belirten Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı, “Side Antik Kent’i üniversitemizin birçok birimi arasında bir laboratuar haline getirmeyi arzuluyoruz. Kazı çalışmaları için üniversitemizin Mühendislik-Mimarlık, Güzel Sanatlar fakülteleriyle de iletişime geçtik. 2010 yılından itibaren kazı veri toplaması ve faydalanmasını birlikte yapacağız. Yapacağımız çalışmalarla turizm cenneti olan Side Antik Kent’i arkeolojinin merkezi haline getireceğiz. ” dedi.

2002 yılından itibaren dünyada güzel sanatlar, kültür, tarih ve arkeoloji turizmini yaygınlaşmaya başladığını belirten İngiliz Andante in Travel Archaelogy Turizm Seyahat Acentesi Arkeoloji Turizmi Uzmanı Dr. Denise Allen, geçen sene 26 bin 400 İngiliz ve İskoçyalı turisti belirli periyotlar dahilinde 15 günlüğüne Anadolu turun çıkardıklarını belirtti. Dr. Denise Allen, bu yıl 20 Kasım tarihine kadar 40 bini bulacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Arkeoloji turizmi tutkunu İngiliz turistler için Side Antik Kent ve Selge’nin çok önemli olduğunu belirten Allen, Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kent’e getirdikleri turistlere kazıyı yapan Belçikalı arkeologlar tarafından sine vizyon eşliğinde 3 dilde bilgilendirme yapıldığını söyledi.

11.07.2009 haberler.com