Tarihi Tiyatro Harabeye Döndü

866

tarihi-tiyatro-harabeye-donduBartın’ın Amasra ilçesinde şehir mezarlığının arasında kalan tarihi açık hava tiyatrosu harabeye döndü.

Batı Karadeniz Bölgesi’nin tarihi ve turistlik mekanlarından olan Bartın’ın Amasra ilçesindeki tarihi açık hava tiyatrosu yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yakınına yapılan şehir mezarlığı nedeniyle çöplüğe dönen tiyatronun durumu görenlerin tepkisini çekti. Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda Makine Mühendisliği yapan Faruk Papila, tarihi açık hava tiyatrosunun kazandırılması için çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Bartın’da araştırmalarıyla tanınan Papila, Amasra Şehir Mezarlığı’nın içinde kalan tarihi açık hava tiyatrosunun turizme kazandırılması için girişim başlattı. Papila, “Yaklaşık 5 bin kişilik açık hava tiyatrosunun girişi, Akropol surlarının küçük bir parçası. Arter’in birkaç sütunu, alt yapıyı oluşturan su ve kanalizasyon şebekelerinin bazı bölümleri halen görülüyor. geniş plasta (koşu yolu ve oyun alanı) ile şehir agorasının kalıntıları ise bir çok diğer eser gibi, kalın alüvyon birikimleri altında kaybolmuştur.

Son yıllardaki yoğun yapılaşmada, temel kazılarında bulunan heykeller bunun kanıtıdır. Roma restorasyonunun lejyon farklarının özverili çalışmalarıyla gerçekleştirildiği de muhakkaktır. Burada uzun süre görev yapan 4. Galia Lejyonu’nun öz konusu eserlerle, Kemere denen geçit köprüsü ve bunun bağlı bulunduğu köprü kulesinin (karanlık yer kapısı) ve eski kalenin yapımlarında çalıştıkları bilinmektedir. Milattan Sonra 98 ve 117 yıllarında yapılan tiyatro yok olup gidiyor.

Bartın’da ve Amasra’da kaç kişilik tiyatro var? Yaklaşık 2 bin yıl önce yaşayan insanlar buraya 5 bin kişilik tiyatro yapmışlar. Biz bu esere sahip çıkmış mıyız? Elimde bazı resimler var. 19. yüzyılda karakalem ile yapılmış resim var. 1930 yıllarında çekilmiş resimler var. Yaklaşık 80 yıl önceki resmide gayet güzel görünüyor. Bu açık hava tiyatrosu Tarihi Kentsel Birliği ödülünü alabilecek bir yer. 2 bin senelik tarihi esere Amasra Kent Konseyi Yürütme Kurulu ve Çevre Birlikteliği üyeleri niçin buraya sahip çıkmıyor? Kimse sahip çıkmayınca burası mum gibi eriyip gidiyor.

Tarihi esere sahip çıkmamız gerekir. Bugün sahip çıkmazsak, yarın burayı da göremeyeceğiz. Yamaç kısmına sahip çıkalım. Tarihçiler, Belediye Başkanı ve Valimiz de fikirlerini ortaya koysun. Bu tarihi eseri kazandıralım” dedi.

Şehir mezarlığının içinde kalan tarihi açık hava tiyatrosunun kalıntılarının olduğu alanda, tuğla parçaları, kum, çimento ve toprak yığınlarının olması da tepkilere neden oldu.

07.07.2009 Kent Haber