Gözlükulede Kazılar Tamam

659

gozlukulede-kazilar-tamamTarsus’taki tarihi Gözlükule Höyüğü’nde, 2 yıl önce başlatılan kazıların bu yıl ki döneminin sona erdiği bildirildi. Kazı ekibi başkanı ve Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Özyar,yaptığı açıklamada, Gözlükule Höyüğü’ndeki kazı çalışmalarını 2 yıl önce ”Boğaziçi Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında başlattıklarını anımsatarak, Neolitik çağda yerleşim alanı olarak kullanılan, zamanında Tarsus limanı yakınında bulunan, bugün ise kentin güneydoğusunda yer alan yaklaşık 22 metre yükseklikteki höyükte bu yılki çalışmaların sona erdiğini söyledi.

Höyüğün geçmişinin M.Ö 7 binlere dayandığını ifade eden, Özyar, şunları kaydetti:

“Bu yıl 500 metre karelik alanda geçen yıl başlattığımız Abbasi dönemine ait katmaları daha da genişleterek ayrıntılı bir şekilde çalışma yaptık. Yer yer hem klasik döneme(Roma ve Helenistik) ait katmanlar açığa çıkarılmaya başlandı.Kazının alanının en güney kısmında genç tunç çağına ait bir anıtsal yapının olduğunu düşündüğümüz yıkılmış bir büyük bir binanın oluşturduğu bir moloz tabakasının en üst katmanına ulaştık.Gelecek yılki kazılarda bu binanın temeline ulaşağımızı sanıyoruz.Kazımızda yaklaşık 25 kişiden oluşan ekip görev yaptı.”

Bu yılki kazılarda ortaya çıkartılan 20 eserin Tarsus Müzesine teslim edildiğini belirten Özyar,şöyle konuştu:

“Tarsus Müzesine 20 parça envarterlik eser verdik.Bunların içerisinde Roma dönemine ait bronz tıp aletleri var.Çokta güzeller.Hiç bilinmeyen Abbasi dönemine ait gündelik kullanım kabı olan pişirme güveçleri var.Literatüre girecek bir eserüre girecek bir eser.”

Özyar,eserlerin yakın zamanda Tarsus Müzesinde sergileneceğini sözlerine ekledi.

Höyüğün onbinlerce yıllık bir geçmişi olduğuna dikkati çeken Özyar, bu nedenle son derece titiz davrandıklarını, kazı çalışmalarına ABD’den 3 ,Fransa ve Avustralya’dan birer arkeolog ve bilim adamlarının da katıldığını bildirdi.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslı Özyar, kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgulardan Tarsus’un 10 bin yıllık bir kent olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Özyar, Çukurova yöresini Çukurova yapan en önemli etmenin, arkasındaki Toros Dağları ve dağların gelip, ovayı besleyen nehirler olduğunu belirtti.

Toroslar ile Çukurova’yı birbirine bağlayan bölgenin Tarsus olduğuna işaret eden Özyar, Gözlükule Höyüğü’nde ilk kazıya Amerikalı arkeolog Hetty Goldman tarafından 1935-1938 yıllarında başlandığını, daha sonra 1947-1949 yıllarında devam edildiğini ve 58 yıl ara verildiğini anımsattı.

13.07.2009 haberanaliz.net