Aslantepe Açık Hava Müzesi Eylül Ayında Tamamlanacak

819

Malatya Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Aslantepe Açık Hava Müzesi’nin Eylül ayında tamamlanacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Aslantepe Höyüğü’ndeki Açık Hava Müzesi çalışmalarıyla ilgili verdiği bilgide, “Yıllara sarih bir ihale yapılmıştı. 2009 yılı sonbaharında bitecek bir ihaleydi. Çalışmalar devam ediyor. Eylül ayı içinde hizmete açılmış olacaktır” şeklinde konuştu.

“İtalya Roma Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Aslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcellla Frangıpane geçen ay gelip, höyükte sarayın içinde bulunan demir kazık çakılacağı yerlerle ilgili inceleme yaptı” diyen Özbay, bu yıl yapılacak kazı çalışmasıyla ilgili de daha sonra şunları belirtti:

“15 Ağustos – 15 Ekim arasında bu yılki kazılar gerçekleştirilecek. Yine Aslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcellla Frangıpane’nin koordinatörlüğünde yapılacak kazılarda Türk öğrencilerle birlikte 100-150 kişi kazı alanında çalışacak.”

Aslantepe’nin Malatya açısından önemli olduğuna dikkat çeken Özbay, “Tarihimizi ve geçmişimizi Aslantepe ile birlikte Caferhöyük, İmamoğlu, Pirothöyük de Aslantepe’nin emsalleri. Aslantepe’de Mezopotamya ile bağlantısı olan bir yer, ilk kazıların yapıldığı yer” ifadelerini kullandı.

14.07.2009 Malatya Güncel