Soli Pompeipolis Antik Kentin’de Kazılar Başlıyor

804

Mersin’in merkez ilçesi Mezitli’de yer alan Soli Pompeipolis Antik Kenti’nde yapılacak kazı çalışmaları kapsamında su altında da araştırmalarda bulunulacağı belirtildi.

9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında 1999 yılından bu yana sürdürülen kazıların bu yılki ayağının bu ay içinde başlatılacağı bildirildi. Soli Höyük’te gerçekleştirilecek olan kazılar kapsamında İsa’dan Önce 7 ve 6. yüzyıl Kolonizasyon Dönemi ile yine İsa’dan Önce 15. yüzyıla ait olduğu belirtilen Kizzuwatna tabakalarında çalışacağı kaydedildi.

Bu noktada Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan Sütunlu Cadde’nin güney ucu için hazırlanan restorasyon projesinin onaylandığını ve söz konusu projenin de bu yıl hayata geçirileceği vurgulandı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, alınan onay ve limana bağlanan Sütunlu Cadde’nin 200 sütundan oluşan ve oldukça görkemli bir yapıya sahip olan bölümünün hatırlanmasıyla birlikte kazıların yeni bir ivme kazanacağını savundu.

Remzi Yağcı, ağustos ayı başlarında Amerika, Kanada ve İngilizlerden oluşan bir ekibin, antik limanda kullanılması muhtemel ‘puizzoli harcı’ ile ilgili araştırmalarda bulunacağı bilgisini de verdi.

9 Eylül Üniversitesi’nden bir uzman grubun da antik liman yapısıyla ilgili olarak söz konusu bölgede oluşturulan bir program dahilinde dalışlar gerçekleştireceğine dikkat çeken Yağcı, tüm bu kazı çalışmalarının da ağustos ayı ortalarına kadar devam edeceğinin altını çizdi.

Yağcı, Soli Pompeipolis Antik Kenti’nin aynı zamanda da gerek Mersin gerekse de merkez ilçe Mezitli’nin mevcut turizm ve kültürel potansiyeline önemli katkılarda bulunacağını savundu.

13.07.2009 Mersin Tercüman