Tarihin Sırrı Kerkenez

1034

KAYIP SEHIR PTERIA'DA KAZILAR DEVAM EDIYORSorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyündeki, tarihte kayıp şehir olarak bilinen Pteria’nın izlerinin bulunduğu Kerkenes Dağı’nda yapılan kazı çalışmalarında çok ilginç veriler bulunmaya başlandı.

Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyündeki, tarihte ‘kayıp şehir’ olarak bilinen Pteria’nın izlerinin bulunduğu Kerkenes Dağı’nda yapılan kazı çalışmalarında çok ilginç veriler bulunmaya başlandı. Tarihe ışık tutacak, bölgedeki uygarlık hakkında çok daha ayrıntılı bilgileri ortaya çıkartacak kazılarda su arklarına paralel olarak, yüzüstü yere yatmış bir olarak bulunan insan iskeleti, antropologlara inceletildikten sonra konuyla ilgili daha detaylı bilgiler ortaya çıkarılacak.

Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyündeki, tarihte ‘kayıp şehir’ olarak bilinen Pteria’nın izlerinin bulunduğu Kerkenes Dağı’nda kazı çalışmaları devam ediyor.

İNSAN İSKELETİ BULUNDU

İngiliz Arkeolog Geoffrey Summers başkanlığındaki 7 arkeolog ve 11 işçiden oluşan ekip, Mayıs ayının ilk haftasında başladığı jeofizik yüzey araştırma çalışmalarını tamamlayıp, 9 Haziran’dan itibaren Kapadokya kapısı bölgesinde kazılara başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Arkeolog Şaban Kök, gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan su arklarına paralel olarak, yüzüstü yere yatmış bir insan iskeletine rastlanıldığını bildirdi.

Kök, ”Kapadokya Giriş Kapısının yakınlarında bulunan su kanalının hemen yanında başı güney yönüne, ayakları kuzey yönünü doğru dönük, yüzüstü yatmış bir şekilde duran bir insan iskeleti bulduk. Titizlikle bulunduğu yerden kaldırdığımız bu iskelet daha sonra konunun uzmanı olan antropologlara inceletilecek, konuyla ilgili daha detaylı bilgiler ortaya çıkarılacaktır” dedi. Şaban Kök, kazılarda birçok ufak tefek çanak, çömlek bulunduğunu, ancak bunların içerisinde ortaya çıkarılan sokağın tabanında bulunan ”ok ucunun” dikkati çektiğini sözlerine ekledi.

Kazı ekibinde yer alan ODTÜ Arkeoloji Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Yasemin Özarslan da bu yıl yapılan kazı çalışmalarının genel olarak gelecek yıl yapılacak olan restorasyon çalışmalarına hazırlık ve temizlik çalışmaları niteliğinde olduğunu belirtti. Arkeolog Özarslan, ”Bu yıl yapılan kazılarda mimari anlamda çevredeki kulelerle ilgili çeşitli kalıntılara rastladık. Kulelerin hemen yanlarında idole giden basamaklarda sunaklara rastladık ki bu çok önemli bir olaydır” dedi.

13.07.2009 Yozgat Haber