Batman’da 4 Ayrı Yerde Arkeolojik Kazı

899

Batman’da, tarihi eserlerin ortaya çıkarılması amacıyla 4 ayrı bölgede yapılması planlanan kazılardan ikisi devam ederken, diğer ikisinin önümüzdeki günlerde başlayacağı bildirildi.

Hasankeyf’te 15 Mayıs’ta başlayan arkeolojik kazıların ikincisi Oymataş Köyü Guruk Höyüğü’nde başladı. Beşiri ilçesi Işıkveren Köyünde bulunan Gır Amer Höyüğü ile Çemialo Sırtı Höyük kazısına ise önümüzdeki günlerde başlanacak. Hasankeyf’te kazı çalışmaları, yüzey araştırmalarındaki bulgulara göre neolitik döneme kadar indiği belirtiliyor. Ekim ayına kadar devam edecek çalışmalarda 12 öğretim üyesi, 24 lisansüstü, 160 lisans öğrencisi ve 150 işçinin çalıştığı kazılar için 1.6 milyon TL ödenek ayrıldı.

Batman’da ikinci kazı ise Oymataş köyünde bulunan Guruk Höyüğü’nde başladı. Dicle Nehri ve Batman Çayı’nın birleştiği yerde bulunan höyüğün M.Ö 2000 yıllarına ait olduğu ileri sürülüyor.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Genç başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarına 12 kişilik akademisyen ve öğrenci grubu katılıyor.

Beşiri Işıkveren Köyü Gır Amer Höyüğü kazı çalışması, Koç Üniversitesi’nden yardımcı Doç. Dr. Gül Pulhan, Çemialo Sırtı Höyük kazısı ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aslı Erim Ozdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek.

17.07.2009 haberler.com