Daskyleion Antik Kentinde Kazı Çalışmaları Sürüyor

1049

daskyleion-antik-kentinde-kazi-calismalari-suruyorBandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, kazı çalışmaları devam eden Ergili Köyü’ndeki Dskyleion kazı evindeki arkeologları ziyaret etti.

Muğla Üniversitesi Öğretim Görevlisi kazı heyeti başkanı Arkelog Doç.Dr.Kaan İren, İzmir Ege Üniversitesi’nden Arkelog Prof.Dr. Tomris Bakır ve üniversiteli bir grup genç tarafından karşılanan Sedat Pekel, devam eden kazı çalışmaları hakkında uzmanlardan bilgiler aldı. Antik kent Daskyleion’da gün ışığına çıkardıkları tarihi eserler ile Başkan Pekel’e açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Kaan İren, “Daskyleion antik kentinde Roma, Lidya, Bizans, Selçuklular ve Büyük İskender dönemine ait eserler bulduk. Çıkan eserleri Bandırma Arkeoloji Müzesi’ne teslim ettik” dedi.

Başkan Pekel ise kazı çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Çevremizde 2 büyük antik kent var. Biri Bandırma Ergili Köyü’ndeki Dskyleion antik kenti. Diğeri ise Bandırma Erdek arasındaki Kyzıkos antik kenti. Her 2 bölgede de kazılar tüm hızıyla sürüyor. Önümüzdeki yıllarda kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardnıdan yerli ve yabancı turistler antik kenti ziyaret edip, bir tarihi görebilme imkanı bulacak” diye konuştu.

19.07.2009 Burhaniye Haber